Polska gospodarka zwolniła. GUS podał najnowsze dane o PKB

Polski PKB w III kwartale 2024 roku zwiększył się o 2,7 proc. rok do roku - wynika z opublikowanego w czwartek wstępnego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Oznacza to jednak spadek w porównaniu z II kwartałem tego roku. Od kilku dni ekonomiści zgodnie prognozowali, że w polskiej gospodarce, po serii rozczarowujących danych, należy spodziewać się spowolnienia.

W I kwartale 2024 roku polski PKB wzrósł o 2 proc., natomiast w II kw. wzrost gospodarczy sięgnął 3,2 proc. 

GUS podał dane o PKB. Polska gospodarka zwolniła

Produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w III kwartale 2024 r. zwiększył realnie się o 2,7 proc. rok do roku wobec wzrostu o 0,5 proc. w analogicznym okresie 2023 r. - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny. 

"W 3 kwartale 2024 r. realny PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2020) zmniejszył się o 0,2 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 1,7 proc." - podał GUS.

Reklama

Na temat najnowszych danych, w sieci od razu pojawiła się fala komentarzy. "GUS potwierdza to co było widoczne w danych miesięcznych. W III kw. nastąpiło wyhamowanie wzrostu aktywności gospodarczej" - czytamy na X ekonomistów mBanku.

"Trwające od końca 2022 r. ożywienie jest najwolniejszym w ostatnich 30 latach" - skomentowali analitycy Pekao.

"Wciąż liczymy na umiarkowane ożywienie w 2025. Polska ma krajowe motory wzrostu, pozwalające się opierać stagnacji w Eurolandzie i ryzykom, jakie niesie protekcjonistyczna polityka Trumpa" - napisano na X ING Economics Poland.

Polski PKB w III kwartale 2024 r. Ekonomiści o "spowolnieniu"

Prognozy ekonomistów już od pewnego czasu mówiły, że w III kw. 2024 r. wzrost PKB spowolni. "Sądzimy, że PKB w III kw. wzrósł o 2,7 proc. rok do roku. To nieco poniżej prognoz rynkowych, które mówią o wzroście rzędu 2,8-2,9 proc." - prognozował PAP ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski. W jego opinii, niższy wzrost w III kw. stanowi negatywną niespodziankę w stosunku do wcześniejszych prognoz

"To spowolnienie jest negatywną niespodzianką w stosunku do wcześniejszych prognoz jeszcze z pierwszej połowy roku, które mówiły o tym, że wzrost gospodarczy w 2024 r. z kwartału na kwartał będzie przyspieszał" - powiedział ekonomista. "Główną przyczyną jest słabość konsumpcji prywatnej sugerująca utrzymanie wysokiej skłonności konsumentów do oszczędzania. Niższa konsumpcja dotyczy zwłaszcza towarów, czego dowodem był bardzo słaby odczyt sprzedaży detalicznej za wrzesień" - wyjaśnił. 

Dodał, że prognozy Banku Pekao nie zakładały, że rok 2024 będzie okresem boomu konsumpcyjnego, jednak skala wzrostu skłonności do oszczędzania okazała się większa od przewidywań

Seria rozczarowujących danych z polskiej gospodarki

O serii rozczarowujących danych w polskiej gospodarce pisaliśmy w Interii Biznes na bieżąco.

Słabsze od oczekiwań okazały się wyniki z przemysłu i budownictwa - produkcja przemysłowa spadła o 0,3 proc. rok do roku, po spadku o 1,2 proc. rdr w sierpniu. Produkcja budowlana obniżyła się o 9 proc. rdr po spadku o 9,6 proc. miesiąc wcześniej. Jednak największym zaskoczeniem okazał się odczyt sprzedaży detalicznej, która (liczona w cenach stałych) tąpnęła o 3 proc. rok do roku, chociaż rynkowy konsensus zakładał jej wzrost o 2,1 proc. 

"W miesięcznych danych z III kwartału widzieliśmy trochę rozczarowań w porównaniu z naszymi prognozami. Dane dotyczące produkcji przemysłowej, produkcji budowlano-montażowej i sprzedaży detalicznej były słabsze niż się spodziewaliśmy" - powiedział w rozmowie z Interią Piotr Bielski, dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych w Santander BP. 

I tak w rozmowie z nami Santander przewidywał rewizję prognozy wzrostu PKB w III kwartale z 3,3 proc. do 2,8 proc. rdr., zespół Banku Millennium mówił o 2,9 proc., Instytut Ekonomiczny - 2,6-2,7 proc., ekonomiści Credit Agricole - 2,7 proc., a ING Banku Śląskiego - 2,5 proc. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PKB | GUS | polska gospodarka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »