Polska jako prymus w NATO zostanie wyłączona z karnych ceł USA na stal?
- Polska może zostać wyłączona z amerykańskich ceł na stal i aluminium, bo należy do krajów, które wydają najwięcej na obronę w ramach NATO - usłyszała od rzecznika Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Stali EUROFER Christiana Lusignana korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon. W czwartek amerykański prezydent Donald Trump ogłosił wprowadzenie 25-procentowych ceł na stal i 10-procentowych na aluminium.
Decyzja Trumpa odczytywana jest jako spełnienie obietnicy "America First", czyli "Ameryka przede wszystkim", a skierowana jest do tych Amerykanów, którzy odczuli załamanie się produkcji przemysłowej spowodowane konkurencją ze strony taniej stali i aluminium z zagranicy i w efekcie wzrost bezrobocia.
Zdaniem rzecznika EUROFER, Polska ucierpi na skutek wprowadzenia amerykańskich ceł mniej niż takie kraje jak np. Niemcy, bo rocznie eksportuje do Stanów Zjednoczonych tylko około 9 tysięcy ton stali.
Co więcej - jak przekonuje w rozmowie z naszą dziennikarką Christian Lusignan - "Polska przekracza minimalny próg 2 procent PKB na wydatki obronne, więc możliwe, że zostanie oszczędzona".
Zdaniem Lusignana, Amerykanie po pewnym czasie będą chcieli różnicować kraje UE. Na razie jednak kryteria przydzielania państw do różnych kategorii - tych, które mają być bardziej dotknięte przez cła, i tych, które mają zostać oszczędzone - nie zostały jeszcze przedstawione.
Dla Komisji Europejskiej takie dzielenie krajów przez Waszyngton jest nie do przyjęcia. Ponadto wiceprzewodniczący KE Jyriki Katainen zaznaczył, że nie można łączyć NATO z handlem. Odrzucił więc sugestie, że cło może być uzależnione od stopnia zaangażowania danego kraju w wydatki obronne w ramach NATO.
Katainen zapowiedział również, że Unia będzie występować w tym sporze solidarnie, jako całość. Chcemy, żeby UE była traktowana jako blok. Jest nie do zaakceptowania, żeby kraje UE były umieszczane w różnych kategoriach - podkreślił.
Oznacza to, że jeżeli Bruksela wprowadzi wobec amerykańskich towarów środki odwetowe, to Polska także będzie musiała je stosować - nawet jeśli w kwestii ceł na stal zostanie przez USA potraktowana łagodniej.
Katarzyna Szymańska-Borginon