Polska może zwiększyć budżet na zbrojenia. Wszystko za sprawą zmiany polityki UE
Państwa członkowskie będą mogły wydawać pieniądze z Funduszu Spójności na obronność - informuje "Financial Times". Chodzi o ponad 390 mld euro. Środki pieniężne będzie można wykorzystać nie na zakup broni, ale np. dronów czy poprawę stanu dróg, by przystosować je do przejazdów ciężkiego sprzętu.
Z roku na rok wydatki na obronność ponoszone przez Polskę rosną. Plan na przyszłe lata nie zakłada zmian, zwłaszcza w obliczu wojny za naszą wschodnią granicą oraz wygranej Donalda Trumpa w wyścigu o fotel prezydenta USA, który zapowiadał ewentualną pomoc dla sojuszników, jeśli ci będą przeznaczać co najmniej 3 proc. PKB na zbrojenia.
Projekt przyszłorocznego budżetu wraz z planem Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych zakłada przeznaczenie rekordowych 186,6 mld zł na zbrojenia. Jak czytamy na stronach rządowych to "stanowi 4,7 proc. planowanego w założeniach do budżetu PKB roku 2025. Dla porównania w latach 2022-2024 planowane wydatki na obronność wyniosły odpowiednio 3,0 proc., 4,2 proc., 4,2 proc.". Dodatkowo pół miliarda złotych ma zostać przeznaczone na modernizację zabezpieczeń granicy polsko-białoruskiej.
Może się jednak okazać, że to nie wszystko. Jak informuje "Finanacial Times" trwają prace nad zmianami dotyczącymi Fuduszy Spójności. W praktyce jedna trzecia budżetu, a więc około 392 mld euro państwa członkowskie mogłyby wydać na obronność.
Co dokładnie miałoby to oznaczać? Dziennik wyjaśnia, że te środki pieniężne można byłoby wykorzystać na "tzw. produkty podwójnego zastosowania, jak np. drony" czy wzmacnianie infrastruktury drogowej umożliwiającej przejazdy pojazdami wojskowymi. Mowa jest również o możliwości zwiększenia produkcji broni. Z kolei nie będzie można wydawać pieniędzy na zakup sprzętu obronnego czy bezpośrednio finansować utrzymania armii. Decyzje w zakresie możliwości wydatkowania unijnych środków na obronność państwa czonkowskie mają otrzymać w ciągu najbliższych tygodni.
Brytyjski dziennik zwraca uwagę, że największą presję na zwiększenie finansowych nakładów wspólnoty na obronność wywierała Polska. Zaznaczono jeśnocześnie, że nasz kraj jako jeden z największych benefcjentów funduszy spójności wydał jeszcze mniej pieniędzy niż ogół państw - poniżej 5 proc.