Polska stanowi zagrożenie?

Komisja Europejska pozwała Polskę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu za niewdrożenie dyrektywy w sprawie bezpieczeństwa samolotów z krajów trzecich, korzystających z lotnisk w UE.

Komisja Europejska pozwała Polskę  do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu za  niewdrożenie dyrektywy w sprawie bezpieczeństwa samolotów z krajów  trzecich, korzystających z lotnisk w UE.

Na wdrożenie postanowień dyrektywy do prawa krajowego Polska miała czas do 30 kwietnia ubiegłego roku. Nie zrobiła tego mimo dwukrotnych upomnień Komisji Europejskiej.

By nadrobić opóźnienie, w lipcu poprzedni rząd przyjął pakiet zmian w prawie lotniczym, który dostosowywał polskie prawo do wymogów UE, ale prace legislacyjne zostały przerwane w związku z przyspieszonymi wyborami parlamentarnymi.

Polscy dyplomaci w Brukseli uspokajają, że brak przeniesienia dyrektywy nie oznacza zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu lotniczego w Polsce. Przekonują, że w praktyce dyrektywa z 2004 roku jest całkowicie respektowana, zgodnie z tym, co przewidują obowiązujące polskie i międzynarodowe przepisy. "Tłumaczyliśmy to Komisji Europejskiej, ale tym razem zaprezentowała ona skrajnie legalistyczny punkt widzenia" - ubolewają dyplomaci.

Reklama

Dyrektywa ujednolica zasady i procedury kontroli na ziemi dotyczące samolotów z krajów trzecich lądujących w portach lotniczych w państwach członkowskich, co ma gwarantować wysoki i jednolity poziom bezpieczeństwa europejskiego lotnictwa cywilnego.

Przewiduje ona też możliwość podjęcia przez państwo członkowskie środków prawnych w odniesieniu do statków powietrznych (lub ich użytkowników), w przypadku stwierdzenia w wyniku takiej kontroli, że stanowią one zagrożenie dla bezpieczeństwa. Ponadto dyrektywa przewiduje ujednolicenie zasad gromadzenia, wymiany, ochrony i rozpowszechniania informacji uzyskanych w ramach takich kontroli.

Jeśli Trybunał uzna, że Polska nie wywiązała się z obowiązków wynikających z członkostwa w UE i nie wprowadziła u siebie postanowień dyrektywy, to będzie mógł zasądzić wysokie kary finansowe.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: zagrożeni | dyrektywa | Komisja Europejska | Polskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »