Polska stawia na gaz z USA. Importujemy coraz więcej

Tylko w maju 2023 r. Polska była czwartym największym unijnym importerem LNG ze Stanów Zjednoczonych (0,49 mld m3). Do Polski trafiło ponad 3 proc. amerykańskiego eksportu LNG - zwraca uwagę Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

W okresie styczeń-maj 2023 r. do Polski trafiło 1,52 mld m sześc. LNG z USA - podaje PIE. Polska skutecznie dywersyfikuje dostawy gazu. Terminal gazowy w Świnoujściu stał się ważnym elementem zaopatrzenia. Od początku działania, przyjął 243 dostawy LNG, w tym wiele z USA.

Polska dywersyfikuje również dostawy ropy naftowej. Choć USA eksportuje do naszego kraju niecały 1 proc. swojej sprzedawanej za granicę ropy, to z czasem możliwości przepustowe Polski pozwolą na zwiększenie dostaw - sugerują eksperci PIE.

Reklama

W pierwszej połowie 2023 r. polski Naftoport przeładował prawie 18 mln t ropy naftowej. Do końca br. może przeładować 36 mln t, czyli o 50 proc. więcej względem rekordowych 24,5 mln t w 2022 r. Do 2029 r. przepustowość Naftoportu może wzrosnąć do 45 mln t ropy rocznie, czyli ok. 0,9 mln baryłek ropy naftowej dziennie.  

Europa chętnie kupuje gaz od Amerykanów

Kraje unijne, jeden z głównych odbiorców LNG z USA, inwestują w zwiększenie przepustowości swoich gazoportów. W Niemczech przepustowość ma wzrosnąć z 44,9 mld m sześc. rocznie w 2023 r. do 91 mld m sześc. rocznie w 2030 r. - wylicza PIE.

W Polsce gazoport w Świnoujściu po rozbudowie będzie mógł przyjąć 8,3 mld m sześc. gazu rocznie, a planowane pływające jednostki FSRU (Floating Storage Regasification Unit) - dodatkowe 10,6 mld m sześc.

USA globalnym liderem eksportu surowców energetycznych

Stany Zjednoczone w 2022 r. miesięcznie eksportowały 16,3 mld m sześc. gazu ziemnego, co stanowiło blisko 14 proc. globalnego eksportu - najwięcej na świecie. W 2022 r. USA zostały największym eksporterem LNG na świecie, dostawy wyniosły 9,1 mld m sześc. i były większe niż z Kataru.

W 2022 r. ok. 70 proc. amerykańskiego eksportu LNG trafiło do Europy, ponieważ spedytorzy przekierowali ładunki z Azji w związku z niedoborem gazu w UE, spowodowanym ograniczeniem dostaw z Rosji. Głównym odbiorcą LNG z USA w maju 2023 r. byli Holendrzy (1,72 mld m3), Francuzi (1,46 mld m3) i Włosi (0,53 mld m3).

Produkcja gazu w USA ma wzrosnąć przed 2027 r. do ponad 250 mld m sześc. rocznie, czyli prawie o 120 mld m sześc. więcej względem 2022 r.

USA zwiększają eksport ropy. To wynik embarga na rosyjski surowiec

Polski Instytut  Ekonomiczny wylicza, że USA w 2022 r. eksportowały 3,6 mln baryłek ropy naftowej dziennie, co było najwyższym wynikiem w historii. Według danych OPEC, stanowiło to ponad 8 proc. globalnego eksportu. Więcej eksportowały jedynie Arabia Saudyjska, Rosja i Irak.

W związku z unijnym embargiem na ropę i produkty naftowe, eksport Rosji do europejskich krajów OECD spadł o ok. 90 proc. Stany Zjednoczone zwiększyły swoją obecność na rynku europejskim - zwiększając udział eksportu ropy naftowej z 25 proc. w latach 2019-2021 do 35 proc. w miesiącach styczeń-maj 2023 r. - zwraca uwag PIE.

Głównym odbiorcą ropy z USA w maju 2023 r. była Holandia (0,57 mln baryłek dziennie), przed Koreą i Kanadą.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: LNG | USA | terminal LNG
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »