Polska wciąż podnosi rezerwy złota. W skarbcu już ok. 300 ton
Narodowy Bank Polski zwiększył w lipcu zasoby złota do 9,628 mln uncji z 8,908 mln uncji w czerwcu - poinformował NBP w komunikacie. Na koniec grudnia 2022 r. NBP utrzymywał zasoby złota na poziomie 7,352 mln uncji (około 220 ton).
Pod względem poziomu rezerw złota Polska jest obecnie jednym z liderów w regionie. Według danych World Gold Council, na koniec drugiego kwartału posiadaliśmy 277 tony złota. Zasoby te sytuowały NBP na 21. miejscu wśród banków centralnych na całym świecie. Natomiast w skali europejskiej Polska znajdowała się na miejscu 11.
Po najnowszych zakupach mamy już jednak około 300 ton złota. Jest więc bardziej niż prawdopodobne, że awansowaliśmy na 18. miejsce w świecie i 9. w Europie.
Znacznie wyprzedzamy sąsiadów - Czechy mają tylko 19 ton złota, Słowacja - 32 tony, a Rumunia - 103 tony. Oczywiście, daleko nam do Niemiec (3300 ton) i do Rosji (2300 ton).
Trzeba przyznać, że pozycja Polski w tym rankingu była znacznie słabsza jeszcze kilka lat temu. Narodowy Bank Polski (NBP) znacząco zwiększył ilość posiadanego kruszcu w 2019 roku, nabywając około 95 ton złota w czerwcu tego roku. Łącznie w latach 2018-2019 NBP nabył 125 ton, podnosząc swoje rezerwy prawie do obecnego poziomu. Niemniej jednak, pomimo deklaracji prezesa NBP Glapińskiego na początku 2022 roku, że bank będzie aktywnie nabywał metale w poprzednim roku, ostatecznie do tego nie doszło.
Złoto stanowi ważny składnik rezerw banków centralnych ze względu na swoje cechy bezpieczeństwa, płynności i potencjalnego zysku - trzy kluczowe cele inwestycyjne dla banków centralnych. W związku z tym są znaczącymi posiadaczami złota, stanowiącymi około jednej piątej całego złota, które zostało wydobyte w historii.
Zakupy złota banków centralnych w pierwszym półroczu osiągnęły rekordową wartość 387 ton. Pomimo spowolnienia w drugim kwartale, mocny start w pierwszym kwartale dał początek rekordowemu pierwszemu półroczu. Aktywność zakupów pozostaje szeroko rozpowszechniona i rozłożona zarówno wśród krajów rozwijających się, jak i rozwiniętych.
Zgłoszone netto zakupy wyniosły 55 ton tylko w czerwcu - to najnowsze dostępne dane. Czerwiec był tym samym pierwszym miesiącem znaczących globalnych zakupów netto od lutego.
- Powrót do zakupów netto w Turcji po trzech kolejnych miesiącach znacznych sprzedaży netto, połączonych z zakupami w Chinach, Polsce i innych krajach, przewyższył minimalne sprzedaże w ciągu miesiąca. Jak zaznaczono w naszym niedawno opublikowanym raporcie o trendach popytu na złoto w drugim kwartale 2023 roku, podstawowy pozytywny trend w popycie banków centralnych na złoto pozostaje nietknięty - komentuje World Gold Council.
Krzysztof Maciejewski