Polska wspiera odbudowę Ukrainy. Rząd Donalda Tuska wpłacił 25 mln euro
Polska na różne sposoby wspiera Ukrainę - Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) właśnie poinformował, że polski rząd wniósł 25 mln euro do funduszu przeznaczonego na odbudowę Ukrainy po wojnie. EBI zgromadził już ok. 400 mln euro na wspomnianym funduszu.
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) poinformował w piątek, że polski rząd wniósł 25 mln euro do unijnego funduszu przeznaczonego na odbudowę Ukrainy po wojnie. W tej chwili całkowita wielkość funduszu to niemal 400 mln euro.
Utworzony przez EBI w 2023 r. fundusz ma pomóc w odbudowie ukraińskiej infrastruktury zniszczonej podczas rosyjskiej inwazji, przywróceniu podstawowych usług i wzmocnieniu wzrostu gospodarczego kraju.
Jak dotąd swoje wkłady do funduszu przekazało 14 państw członkowskich, w tym Belgia, Chorwacja, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Holandia i Hiszpania. W piątek dzięki wpłacie Polski fundusz zwiększył się o dodatkowe 25 mln euro; jego całkowita wartość wynosi w tej chwili 398,35 mln euro.
Wiceprezeska EBI Teresa Czerwińska odpowiedzialna za operację na Ukrainie powiedziała w piątek, że przystąpienie Polski do prowadzonego przez bank funduszu to "ważny krok we wspieraniu odporności gospodarczej tego kraju". "Dzięki wkładowi Polski wartość funduszu wynosi obecnie prawie 400 mln euro. Pieniądze te pomogą pobudzić inwestycje sektora publicznego w celu odbudowy infrastruktury krytycznej, a także wesprzeć ukraińskich przedsiębiorców i firmy, aby utrzymać gospodarkę" - oceniła Czerwińska. Jak dodała, także EBI, mimo trwającej wciąż wojny, finansuje z własnych środków wsparcie doradcze w przygotowaniu projektów infrastrukturalnych w Ukrainie.
Przekazanie funduszy skomentował wiceminister spraw zagranicznych Jakub Wiśniewski, który napisał w oświadczeniu, że wspieranie Ukrainy od dawna jest dla Polski priorytetem, a po inwazji rosyjskiej wysiłki w tym kierunku jeszcze się zintensyfikowały, mowa tu zarówno o pomocy humanitarnej, jak i pomocy w rekonstrukcji kraju po wojnie. Wiśniewski przypomniał też, że Polska była jednym z inicjatorów stworzenia funduszu. "Teraz wypełniamy nasze polityczne zobowiązania wkładem finansowym" - dodał wiceminister.
Fundusz jest częścią inicjatywy UE dla Ukrainy (tzw. EU4U). Jak dotąd udało się już wesprzeć kilka projektów: 25 mln euro przeznaczonych zostało na pomoc dla małych i średnich przedsiębiorstw w Ukrainie i Mołdawii, 50 mln euro na nową flotę metra w Kijowie. Pozostałe planowane projekty obejmują m.in. remonty zniszczonych domów, naprawy dróg oraz rozbudowę systemu reagowania kryzysowego.
***