Polska zarabia na emigracji?
Eksperci biją na alarm - nie dość, że mieszkający za granicą Polacy nie chcą wracać, to na dodatek liczba osób na stałe żegnających się z naszym krajem systematycznie rośnie. Oznacza to zagrożenie nie tylko dla funkcjonowania ZUSu, ale dla całej gospodarki. Czy na pewno?
Według Głównego Urzędu Statystycznego, w ubiegłym roku ponad trzy miesiące na obczyźnie spędziło 2,2 mln Polaków. Taki wynik oznacza wzrost o około 70 tysięcy w porównaniu do 2012 roku. Te liczby sprawiają, że coraz częściej dzisiaj mówi się o kolejnej fali emigracji. Jej kierunek docelowy stanowią Wielka Brytania, Niemcy, ale także w nieco mniejszym stopniu kraje Skandynawskie i Holandia.
Warto jednak zaznaczyć, że polska gospodarka w pewien sposób zyskuje na emigracji. To właśnie między innymi dzięki transferom finansowym od osób pracujących za granicą nasz kraj przeszedł suchą nogą przez kryzys finansowy.
Napływająca do nas z zewnątrz gotówka nie tylko poprawia bilans płatniczy, ale stanowi swego rodzaju dodatkowe koło napędowe rodzimej gospodarki. Zaoszczędzone zagranicą pieniądze są wydawane już tutaj na miejscu. Służą do zakupu jedzenia, odzieży, sprzętu AGD i RTV, a niekiedy samochodu, mieszkania, czy też do budowy domu.
Z drugiej strony pomijając aspekt społeczny odpływ młodych, wykształconych ludzi musi w długim terminie negatywnie odbić się na polskiej gospodarce. Utrzymanie tego trendu może sprawić, że za jakiś czas stosunkowo wysokie bezrobocie zamieni się w brak rąk do pracy. Niepokoi więc fakt, że większość rodaków obecnie przebywających za granicą nie planuje powrotu do Polski, skłaniają się oni raczej do ściągnięcia rodziny za sobą. W takiej sytuacji zwiększającej się liczbie emigrantów towarzyszy malejąca wartość środków wysyłanych do kraju. Z załączonej tabeli wynika, że suma tych przekazów powoli, ale systematycznie się zmniejsza.
Podsumowując należy stwierdzić, iż ocena emigracji może być pozytywna jednak tylko przy założeniu - że osoby, które opuściły nasz kraj za jakiś czas do niego wrócą. Powracający rodacy ze zdobytym doświadczeniem życiowym i odłożonymi oszczędnościami mogą w przyszłości stać się atutem Polski. Aby jednak ściągnąć ich z powrotem trzeba stworzyć warunki, które pozwolą im uwierzyć, iż taki wybór będzie opłacalny.
Dział Analiz Księgowych, MACC Partner Sp. z o.o.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze