Polski bank zainwestuje w Ukrainie. Uruchomiono przedstawicielstwo w Kijowie
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) angażuje się w planowaną odbudowę Ukrainy. W czwartek (10 lipca) BGK podpisał dwa listy intencyjne dotyczące realizacji unijnych programów finansowania odbudowy Ukrainy. Mowa o programie Ukraine Facility oraz o utworzeniu specjalnego unijnego funduszu na rzecz odbudowy kraju zaatakowanego przez Rosję.
Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał w czwartek dwa listy intencyjne, jeden z Komisją Europejską na 184,1 mln euro z programu Ukraine Facility, a drugi o utworzeniu utworzenie Europejskiego Funduszu Flagowego na rzecz Odbudowy Ukrainy z docelową kwotą 500 mln euro - poinformował BGK.
W czwartek w Rzymie rozpoczęła się czwarta międzynarodowa konferencja "Odbudowa Ukrainy" (Ukraine Recovery Conference - URC2025). Biorą w niej udział przedstawiciele władz Ukrainy i wspierających ją państw, międzynarodowych organizacji i instytucji finansowych, a także przedsiębiorcy i samorządowcy.
Podczas konferencji Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał dwa listy intencyjne. Pierwszy, z Komisją Europejską dotyczący inwestycji w energetykę, transport i produkcję. Dokument ma zapowiadać zawarcie umowy na kwotę 184,1 mln euro z możliwością jej zwiększenia. "Środki te umożliwią BGK udzielanie polskim przedsiębiorcom kredytów na inwestycje związane z odbudową Ukrainy w sektorach: energetycznym, produkcyjnym i w transporcie" - poinformował BGK.
Cytowany w informacji prezes Banku Mirosław Czekaj liczy, iż oprócz wsparcia procesu odbudowy Ukrainy, efektem wykorzystania instrumentu będzie wzrost inwestycji w Polsce i rozwój eksportu polskich producentów i usługodawców.
Drugi list dotyczy utworzenia Europejskiego Funduszu Flagowego na rzecz Odbudowy Ukrainy. Zakłada on wspólne inwestowanie kwoty 220 mln euro przez sygnatariuszy. Oprócz BGK są to analogiczne banki z Niemiec, Francji i Włoch. Inicjatywę - jak podkreślono - wspierają rządy tych państw oraz KE. "W pierwszej fazie fundusz planuje zebrać 500 mln euro, a przy sprzyjających warunkach zwiększyć zaangażowanie do 1 mld euro" - poinformował BGK. Fundusz ma łączyć środki publiczne i prywatne.
Pierwsza wiceprezes BGK Marta Postuła zwróciła uwagę, że szacowane koszty odbudowy Ukrainy sięgają miliardów euro, więc programy typu Ukraine Facility "nie są wstanie pokryć tego zapotrzebowania". "Z kolei przedsiębiorcy, którzy widzą możliwość uczestniczenia w procesie odbudowy, mają często gotowe projekty i oczekują na propozycje wsparcia, zwłaszcza w zakresie ograniczenia ryzyka związanego z inwestycjami na terenie kraju doświadczonego wojną. Powstający fundusz ma na celu wypełnienie tej luki i zwiększenie dostępności środków" - oceniła wiceprezes. Dodała, że ma to być największy fundusz kapitałowy wspierający odbudowę Ukrainy. Zaangażowanie BGK - jaka wskazała Postuła - ma umożliwić polskim firmom dostęp do jak najszerszego finansowania.
BGK poinformował również, że jednocześnie ruszył proces wyboru zarządzającego nowym europejskim funduszem, którego celem ma być wsparcie odbudowy Ukrainy w obszarach m.in. energii odnawialnej, przemysłu oraz infrastruktury transportowej i cyfrowej.
Unia Europejska uruchomiła pakiet pomocowy Ukraine Facility, który ma pomóc Ukrainie w utrzymaniu jej stabilności finansowej, odbudowie gospodarki i modernizacji kraju. Celem jest też wsparcie tego kraju we wdrażaniu kluczowych reform na drodze do przystąpienia do UE, a także w przejściu na zieloną, cyfrową gospodarkę, dostosowywaną stopniowo do unijnych przepisów i standardów.
Wdrażaniem programu zajmować się będzie m.in. Bank Gospodarstwa Krajowego, który uruchomił przedstawicielstwo w Kijowie. Ma być ono ośrodkiem kontaktu dla polskich przedsiębiorców i instytucji, zapewniającym im rozpoznanie ukraińskiego rynku i ułatwiającym działanie. Przedstawicielstwo będzie reprezentować bank w kontaktach z ukraińskimi instytucjami finansowymi i rządowymi oraz tamtejszym biznesem.
***