Polski czarny kawior trafia na salony
Gdy mówimy o kawiorze, pierwszym naturalnym skojarzeniem jest Rosja. Mało kto jednak wie, że produkcja w tym kraju oficjalnie pokrywa jedynie 20 proc. lokalnego popytu na "czarne złoto". Do grona pozostałych producentów, dołączyła Polska, z niewielką hodowlą na obrzeżach Konina.
Choć na rynku spotkać można wiele produktów sprzedawanych pod tą nazwą, warto wiedzieć, że jedynie odpowiednio solona ikra ryb jesiotrowatych może nosić miano prawdziwego czarnego kawioru, co zmienia cały proces produkcji w prawdziwą sztukę. Myli się jednak ten, kto jest przekonany, że jedynie Rosja odpowiada za kawior najwyższej jakości. Do grona pozostałych producentów z Francji, Włoch czy Iranu w 2010 r. dołączyła Polska, z niewielką hodowlą na obrzeżach Konina.
Kawior czarny od dawna jest jednym z najbardziej wykwintnych i pożądanych produktów na świecie, atrybutem wyjątkowych przyjęć oraz symbolem prestiżu i luksusu. Wysokie ceny i dynamicznie rosnący popyt doprowadziły do tego, że wielu inwestorów spoza Rosji zauważyło wielką szansę w rozbudowie hodowli jesiotrów. Jednak droga do udziału w rynku o światowej wartości znacznie przekraczającej 10 mld zł nie jest prosta, gdyż ryby jesiotrowate są gotowe do oddania ikry w wieku przynajmniej ośmiu lat.
Jednak w historii niespodziewanie pojawia się Tomasz Gens, który w wieku 21 lat zaczyna fascynować się branżą. Zauważa on, że w Polsce nie istnieje kultura degustowania kawioru i tym samym postanawia to zmienić, tworząc pierwszą prawdziwie rozpoznawalną markę polskiego czarnego kawioru najwyższej jakości. Na początku 2014 r. trafia na Szymona Świłło, którego szybko zaraża swoją wizją i planami na przyszłość. Wspólnie podejmują się wyzwania, którego owocem jest powstanie Enoir Caviar. Dzięki swojej determinacji stworzyli oni produkt niepowtarzalny, który urzeka w unikalny sposób, łącząc wyjątkowe walory smakowe z oprawą na odpowiednim poziomie.
- Zdarza się, że szefowie kuchni czy restauratorzy z dystansem reagują na informację o źródle pochodzenia kawioru i na nasz młody wiek - mówi Tomasz Gens. Jednak dodaje on, że wcale się tym nie zraża. - Najlepsi szefowie kuchni coraz chętniej sięgają po produkty polskiego pochodzenia, tym samym dając dowód na to, że mogą być one dumą naszego kraju.
Koneserów kawioru oraz miejsc w Polsce, w których można go skosztować - stopniowo przybywa. Jak w przypadku każdego produktu wysokiej klasy, warto wiedzieć o podstawowych zasadach, których powinniśmy przestrzegać podczas degustacji. Przede wszystkim, kawior musi być podawany schłodzony, a najlepiej - w naczyniu na kruszonym lodzie.
O właściwym podejściu do degustacji kawioru świadczą używane do tego celu sztućce. Należy pamiętać, aby unikać tych wykonanych z metali, gdyż utleniają one kawior, co negatywnie wpływa na jego smak. Jedynym wyjątkiem jest tu złoto.
Najlepszym wyborem będzie łyżeczka wykonana z naturalnej masy perłowej, dzięki której możemy delektować się całym bogactwem smaku prawdziwego kawioru.
Od 2012 r., na mocy Konwencji Waszyngtońskiej, produkcja kawioru na świecie została ograniczona. Stosowane do tego celu ryby jesiotrowate muszą pochodzić z hodowli, a te wspierane są przez nowoczesne systemy dbające o warunki panujące w wodzie. Etykietę świadczącą o wysokiej jakości polski Enoir Caviar otrzymuje wyłącznie po przejściu wnikliwej selekcji. A to klientowi gwarantuje jakość, na którą zasługuje.
Karolina Bodura