Reklama

Polski Ład. Morawiecki: Inwestycje samorządowe odpowiedzią na kryzys

- Możemy otworzyć nową księgę inwestycji lokalnych. To dla mnie też wspaniały moment, bardzo optymistyczny, bo okazuje się, że można przygotować właściwą odpowiedź na kryzys. Rządowy program "Polski Ład" jest propozycją wyjścia z tych tarapatów, w które wpadł cały świat przez COVID-19. Poprawione finanse publiczne pozwoliły nam zbudować fundament pod szybki rozwój gospodarczy - powiedział podczas konferencji prasowej w Nidzicy premier Mateusz Morawiecki.

Podkreślił, że Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych jest programem wyjątkowym, który dotyczy blisko 3 tys. samorządów. - W inwestycjach, żeby się działo coś po raz pierwszy, musi być to wyjątkowa chwila. Program o wielkości powyżej 23 mld zł, ma szanse zmienić oblicze naszych miast, powiatów, gmin. To program, który pokazuje, że niezależnie od problemów idziemy do przodu - podkreślił.

Dzięki przyznanemu dofinansowaniu zostanie zbudowanych lub zmodernizowanych ponad 3 000 km dróg (w części z infrastrukturą wod-kan, oświetleniem itp.); 97 przedszkoli i 40 żłobków (co daje ponad 2 000 miejsc w żłobkach i 10 000 miejsc w przedszkolach); 530 szkół, 600 km ścieżek rowerowych oraz 60 siłowni plenerowych.

Reklama

Najwięcej wniosków zostało złożonych w tzw. Priorytecie 1 w obszarach infrastruktura drogowa i infrastruktura wodno-kanalizacyjna. W rezultacie najwięcej środków zostało przyznanych na te obszary:

- Infrastruktura drogowa 11,3 mld zł

- Infrastruktura wodno-kanalizacyjna 4,8 mld zł

Następne dwa obszary (zarówno pod względem złożonych wniosków jak i przyznanego dofinansowania) to:

- Infrastruktura sportowa 1,5 mld zł

- Infrastruktura turystyczna 1,4 mld zł

2780 samorządów z dofinansowaniem

Premier zwrócił uwagę, że we wcześniejszych latach Polska była Polską "dwóch prędkości" - inaczej rozwijały się mniejsze miasta, gminy popegeerowskie, wioski na uboczu po okresie transformacji, inaczej duże miasta.

- Mieszkańcy czekają na drogę, na połączenie kolejowe, na szkołę, salę gimnastyczną... - tak wyglądało to przez dziesięciolecia - mówił zwracając się do samorządowców. - Dzisiaj ta rzeczywistość będzie zupełnie inna. Dzisiaj pokazujemy, że ponad 2780 gmin, powiatów, miast, miasteczek otrzymuje dofinansowanie - dodał.

Jak podkreślił: "to praktycznie prawie wszystkie". - Dziś pokazuje, że rozwój powinien być równomierny - mówił. 

Premier powiedział także, że "wielkim wysiłkiem" programu Polski Ład jest obniżenie podatków, ale jednocześnie - szybkie wyjście z kryzysu. - Pokazujemy, że można tworzyć miejsca pracy i zaproponować taki rozwój gospodarczy, który jest równy dla wszystkich - zauważył.

Jak dodał: program inwestycji strategicznych, to plan o ściśle ułożonym harmonogramie działań. - Inwestycje są motorem rozwoju, są kołem zamachowym zdrowego rozwoju gospodarczego. Trzeba patrzeć w przyszłość śmiało, łączyć drogi nie tylko w ramach powiatu, ale i między województwami, po to, żeby przyciągać nowe miejsca pracy - mówił Morawiecki i pytał samorządowców czy wcześniej były takie perspektywy rozwoju. - Ten program pokazuje, że wszelkie działania dyskryminowania Polski nie będą skuteczne. Oprzemy się wszystkim działaniem, które mają spychać Polskę. Nie damy się dyskryminować, będziemy walczyć o równe warunki w UE - zauważył.

Kolejny nabór jeszcze w 2021 roku

Program dzisiaj to 23 mld zł. - Wkrótce, za kilka tygodni ruszy natomiast kolejny nabór rządowego programu "Polski Ład" - zapowiedział premier. 

Podczas konferencji prasowej, szef rządu zwrócił także uwagę, że naprawie uległy finanse publiczne. Jest to - kontynuował - baza dla programu dla samorządów. - Będą kolejne priorytety, które pokażemy zwłaszcza w miejscach o wielkim potencjale. Młodzi ludzie nie muszą wyjeżdżać za granicę, a jak wyjadą muszą mieć perspektywę powrotu. To jest Polska, o której marzymy, Polska na miarę naszych aspiracji. Tak jest skonstruowany program inwestycji strategicznych, żeby szanse trafiały wszędzie, do każdej gminy, do każdego powiatu - mówił.

Zauważył także, że te fundusze będą "kołem zamachowym zdrowego rozwoju gospodarczego". 

Morawiecki podziękował też samorządowcom i podkreślił, że fundusz to budżet rozpisany na lata. - Udało się we współpracy z wami. Dziś Polska korzystając z naszych środków budżetowych i zdrowych finansów publicznych, zdrowych finansów samorządowych - potrafi pokazywać czym jest zdrowy rozwój gospodarczy, który służy wszystkim Polakom - dodał. 

Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, przewodniczący obradom komisji, która oceniała wnioski, mówił, że: "opiniowanie wniosków nie było łatwym zadaniem". - Od początku komisji zależało na tym, by jak najwięcej JST było objętych wsparciem w pierwszym naborze. 97 proc. samorządów będzie mogło skorzystać z inwestycji w ramach programu "Polski Ład" - podkreślił.

 Jak dodał, dla oceny wniosków trzeba było jasno określić zasady. - Spotkaliśmy się kilkanaście razy, by móc te prace prowadzić. Gminy do 20 tys. mieszkańców to inwestycje maksymalnie do kilkunastu mln zł. Powiaty to inwestycje do 18 mln zł. Miasta większe - kilkudziesięciomilionowe inwestycje i te największe to te o charakterze wojewódzkim - wyjaśnił. 

Do Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych każdy samorząd mógł złożyć trzy wnioski: jeden na inwestycje do 5 mln zł, jeden z dofinansowaniem do 30 mln zł i jeden bez kwotowego ograniczenia.

Łącznie do programu spłynęło niemal 8 tys. wniosków, a pulę dofinansowania w pierwszej edycji pilotażowej z Banku Gospodarstwa Krajowego określono na 20 mld zł.

Cały program obejmuje 35 obszarów inwestycyjnych, przy czym poziom dofinansowania uzależniony został od priorytetu, do którego jest kwalifikowana dana inwestycja. Przy pierwszym (m.in. inwestycje wodno-kanalizacyjne, zmiana źródeł ciepłowniczych, oczyszczalnie ścieków) to 95 proc. bezzwrotnego wsparcia. W każdym kolejnym priorytecie poziom ten się zmniejsza: od 90 proc. w drugim do 80 proc. w czwartym.

Samorząd, którego zgłoszony projekt przeszedł proces akceptacji, od BGK otrzyma promesę wstępną, by mógł przystąpić do rozpisania przetargów na inwestycje. Po ich rozstrzygnięciu BGK wyda promesę inwestycyjną. Dofinansowanie będzie wypłacone po zakończeniu (i odebraniu) inwestycji. Dla inwestycji realizowanych powyżej 12 miesięcy możliwa jest także wypłata środków w transzach - płatność po potwierdzeniu kolejnych punktów realizacji projektu zgodnie z planem.

Które inwestycje dostaną wsparcie?

Wśród 4041 inwestycji wybranych do realizacji w ramach funduszu "Polski Ład", największą jest budowa obwodnicy i mostów w ciągu dróg krajowych, realizowana przez województwo małopolskie. Nakłady inwestycyjne określono na 161,4 mln zł. Oprócz tego - wśród tych największych projektów, których wartość przekracza 100 mln zł - wymienić należy jeszcze przebudowę drogi wojewódzkiej na Śląsku (DW934 od m. Imielin do DK44) na kwotę 152 mln zł, zakup zeroemisyjnego taboru kolejowego dla województwa wielkopolskiego (kwota 115 mln zł) i modernizacja wiaduktów drogowych nad ulicą Paryską w Warszawie (114 mln zł).

Ponadto miasto Krajów zgłosiło inwestycję: "Budowa budynku usługowego "Krakowskie Centrum Muzyki" przy ul. Piastowskiej w Krakowie" o wartości 99 mln zł. Miasto Poznań na budowę kładki pieszo-rowerowej nad rzeką Wartą oraz Cybiną pomiędzy Berdychowem, Ostrowem Tumskim oraz Chwaliszewem" wnioskowało o 95 mln zł.

Najmniejsze inwestycje wskazane do realizacji w pierwszej edycji programu to cyfryzacja usług publicznych i komunalnych w Związku Komunalnym Gmin Powiatu Chełmińskiego i modernizacja i rozbudowa oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Dzierzążnia - obie o wartości 40 tys. zł.

A o jakie kwoty wnioskowały największe miasta? Warszawa - 3 wnioski na łączną kwotę 149 mln zł; Kraków - 3 wnioski, 134 mln zł; Poznań - 2 wnioski, 120,5 mln zł; Wrocław - 3 wnioski, 112,4 mln zł; Gdańsk - 1 wniosek, 80,7 mln zł; Łódź - 2 wnioski, 77,9 mln zł; Szczecin - 1 wniosek, 56,5 mln zł; Białystok - 1 wniosek, 45,6 mln zł; Lublin - 2 wnioski, 35 mln zł; Bydgoszcz - 2 wnioski, 35 mln zł.Listę wszystkich inwestycji, które zostały zaakceptowane do finansowania w ramach pierwszej edycji programu można znaleźć na stronie www.bgk.pl.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »