"Polski McDonald’s" upada po 30 latach. Powodem podwyżki cen energii i żywności

Mr Hamburger ogłosił bankructwo po blisko 30 latach obecności na rynku. W uzasadnieniu swojej decyzji spółka giełdowa wskazała m.in. na podwyżki cen energii, produktów oraz kosztów pracowniczych.

Spółka Mr Hamburger, notowana na rynku NewConnect od 2016 r., ogłosiła upadłość. Jedna z pierwszych sieci fast food w naszym kraju kończy swoją działalność po blisko 30 latach. "Polski McDonald’s" działał głównie w województwie śląskim. W swoim najlepszym okresie restauracje spod szyldu Mr Hamburger można było znaleźć w 16 miastach na południu Polski.

Problemy zaczęły się od wybuchu pandemii

Na podjętą przez sieć decyzję wpływ miał "szereg czynników niezależnych", które doprowadziły do utraty płynności finansowej. W komunikacie giełdowym spółki można przeczytać, że jej problemy pojawiły się wraz z wprowadzeniem ograniczeń w funkcjonowaniu restauracji tuż po wybuchu pandemii COVID-19. Restauracje Mr Hamburger opierały swój model biznesowy o wydawanie jedzenia w lokalach, nie były więc przygotowane na realizację zamówień na dowóz.

Reklama

Tuż po turbulencjach spowodowanych lockdownami, spółka musiała zmierzyć się z podwyżkami cen energii i produktów. Jednocześnie w opinii spółki perspektywa dalszych wzrostów na rynku energetycznym oraz podwyżka płacy minimalnej, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2023 r., nie wpłyną pozytywnie na poprawę rentowności restauracji - wzrost minimalnego wynagrodzenia oznaczałby wzrost kosztów pracowniczych o 30 procent.

Podwyżka płacy minimalnej nie do udźwignięcia

- Dodatkową kwestią, która wpływa na brak perspektyw poprawy rentowności działalności spółki, jest podniesienie minimalnego wynagrodzenia dla pracowników, które nastąpi od stycznia 2023 r., co powoduje 30-proc. wzrost kosztów zatrudnienia. Wskazać należy, że koszty pracownicze stanowią główne obciążenie finansowe spółki, a ich wzrost sprawia, iż dalsza działalność będzie niemożliwa - można przeczytać w komunikacie giełdowym spółki.

Jednocześnie po ogłoszeniu bankructwa do dymisji podali się prezes spółki oraz członkowie rady nadzorczej. Pierwsza restauracja Mr Hamburger została otworzona w Chorzowie na początku lat 90. Ostatnia natomiast w Katowicach we wrześniu 2022 r., jednak w opinii zarządu sieci nowy lokal “nie przyniósł oczekiwanych wyników", a już po kilku dniach stwierdzono, “że jego wyniki finansowe nie są zadowalające".

Alan Bartman

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: McDonald's | fast food | gastronomia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »