Polski sektor przemysłowy spowalnia coraz mocniej. Niepokojące dane
Polski sektor przemysłowy pozostawał w maju w długotrwałym okresie spadku koniunktury i skurczył się dwudziesty piąty miesiąc z rzędu - wynika z najnowszego pomiaru indeksu PMI. Nowe zamówienia, eksport, produkcja i zatrudnienie spadały w ubiegłym miesiącu szybciej niż w kwietniu. Co się dzieje w polskim przemyśle?
Wskaźnik PMI polskiego sektora przemysłowego, który opracowuje firma S&P Global, spadł w maju do poziomu 45,0 pkt w porównaniu do odnotowanego w kwietniu poziomu 45,9 pkt. Świadczy to o najszybszym pogorszeniu warunków prowadzenia działalności od siedmiu miesięcy.
Dodatkowo sektor przemysłowy w Polsce skurczył się dwudziesty piąty miesiąc z rzędu, co - jak czytamy w komunikacie prasowym S&P Global - stanowi najdłuższą sekwencję od rozpoczęcia badania indeksu PMI w 1998 roku. Innymi słowy - sekwencja odczytów PMI poniżej 50,0 pkt (to tzw. poziom neutralny, poniżej tego poziomu mamy spadek koniunktury, powyżej - ożywienie) trwa już od maja 2022 r.
Na majowy spadek głównego wskaźnika złożyły się wyniki czterech z pięciu składowych indeksu PMI. Szybsze tempo spadku odnotowano w produkcji, nowych zamówieniach, eksporcie i zatrudnieniu.
W maju nadal słabł popyt na polskie wyroby przemysłowe. Nowe zamówienia spadły dwudziesty siódmy miesiąc z rzędu. Sprzedaż eksportowa zmalała również dwudziesty siódmy miesiąc z rzędu (co jest niechlubnym rekordem badania). Ankietowani przez S&P Global menedżerowi wskazywali na Niemcy i Francję jako źródło spadku liczby zamówień eksportowych. Pamiętajmy, że w maju umocnił się też złoty, co miało niekorzystny wpływ na konkurencyjność polskich firm sprzedających towary za granicę.
"Również wielkość produkcji spadła w maju po raz dwudziesty piąty z rzędu, co stanowi rekord w historii badania, a tempo tego spadku było najszybsze od siedmiu miesięcy" - czytamy w opracowaniu S&P Global.
W maju w polskim przemyśle nastąpiła dalsza redukcja zatrudnienia. "Obecna sekwencja spadkowa tego wskaźnika trwa już dwa lata, najdłużej od ponad 20 lat. Ponadto tempo spadku zatrudnienia było najszybsze od siedmiu miesięcy" - informują autorzy badania.
Ekonomiści mBanku zauważają, że środowisko, którego obraz wyłania się z najnowszego odczytu PMI dla Polski, utrudnia "budowanie się presji cenowej".