Polskie drewno wywozimy na potęgę. Leśnicy domagają się wprowadzenia zakazu

Zakazu wywozu drewna z Polski poza Unię Europejską chcą Lasy Państwowe. Propozycja złożona resortowi klimatu zakłada ograniczenia na okres trzech lat już od stycznia 2025 r. Leśnicy domagają się również uznania drewna za surowiec strategiczny. LP po raz kolejny muszą odpierać zarzuty o wywożenie drewna z polskich lasów, głównie do Niemiec. Ofensywa trwa już od jakiegoś czasu - ostatnio wśród postulowanych propozycji znalazły się również nowe zasady sprzedaży drewna, które miałyby ukrócić proceder.

Dyrektor generalny Lasów Państwowych zwrócił się do resortu klimatu i środowiska z propozycją zmian w prawie, których efektem byłoby ograniczenie wywozu poza Unię Europejską nieprzetworzonego drewna z Polski. Witold Koss wyjaśnił, że propozycja zakłada zmiany w ustawie o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju, a także w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów. 

Zakaz wywozu polskiego drewna poza UE. Lasy Państwowe chcą zmian

Propozycja LP zakłada m.in. uznanie drewna za surowiec strategiczny.

Reklama

Wnioskodawcy zaproponowali też, by na trzy lata - od 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2028 r. - wprowadzić zakaz wywozu drewna z Polski poza terytorium państw UE, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz Konfederacji Szwajcarskiej. 

Za złamanie takiego zakazu miałyby obowiązywać kary ograniczenia wolności lub grzywny w wysokości do 5 mln euro. 

- Otrzymaliśmy deklarację ze strony ministerstwa, że w trybie pilnym zajmą się tą sprawą. Jeśli będzie zgoda, zmiany w prawie powinny wejść w życie jak najszybciej, tak by mogły zacząć obowiązywać od 2025 roku - przekazał Koss. Dodał, że od przyszłego roku wejdą w życie nowe zasady sprzedaży drewna.

Lasy Państwowe nie wywożą drewna z Polski?

Lasy Państwowe zwróciły uwagę, że polski przemysł drzewny od lat narzeka za deficyt surowca, wynoszący 3-4 mln m sześc. rocznie; niedobór pokrywany jest przez import. 

Koss podkreślił, że Lasy Państwowe nie eksportują drewna z Polski. - Robią to pośrednicy, którzy zgodnie z prawem kupują surowiec od LP, po czym sprzedają go m.in. do państw trzecich. Nie mamy żadnych podstaw prawnych, by im tego zabronić - dodał. 

Z Polski w latach 2019-2023 za granicę sprzedano 14,3 mln ton nieprzetworzonego drewna, a w ub.r. było to 2,2 mln ton. 

Najwięcej drewna wywozimy do Niemiec

Jak wynika z danych GUS w latach 2019-2023 najwięcej nieprzetworzonego drewna wyeksportowano do Niemiec - 5,3 mln ton; stanowiło to 37 proc. eksportu w tym czasie. Na dalszym miejscu znalazły się "inne kraje", do których wysłano 5,1 mln ton drewna (35 proc.), a na kolejnym - Chiny. Do Państwa Środka w latach 2019-2023 trafiło 4 mln ton drewna, czyli 28 proc. eksportu. 

W połowie marca br. szefowa resortu klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska informowała o przygotowaniu przez ministerstwo dziewięciu rekomendacji, które mają ograniczyć eksport nieprzetworzonego drewna z Polski. Jedną z nich jest skierowanie większej puli drewna do stałych i wieloletnich klientów Lasów Państwowych - tych, którzy mają historię zakupową. Chodzi również o większe premiowanie przy sprzedaży drewna tych przedsiębiorców, którzy będą go w większym zakresie przetwarzać w Polsce. 

Nowe zasady sprzedaży drewna

Jak pisaliśmy na łamach Interii Biznes, Lasy Państwowe proponują nowe zasady sprzedaży drewna, mające na celu wsparcie krajowego przemysłu drzewnego i lepszą weryfikację przedsiębiorców kupujących drewno. Nowe przepisy mają ograniczyć eksport nieprzetworzonego surowca i wyeliminować nieuczciwych uczestników rynku.

Według Lasów Państwowych zaproponowane rozwiązanie pozwoli na skuteczniejsze działania w zakresie weryfikacji oświadczeń składanych przez przedsiębiorców, eliminację nieuczciwych uczestników ograniczonych procedur sprzedaży drewna, ograniczenie eksportu drewna okrągłego i wsparcie gałęzi przemysłu, odpowiedzialnego za ok 2,5 proc. PKB.  

- Wprowadzenie takich zmian to również zwiększenie wartości dodanej związanej z eksportem drewna okrągłego. Przy obecnych przepisach dotyczących eksportu nieprzetworzonego surowca drzewnego tracimy ok. 5 mld zł wartości dodanej rocznie - mówił w zeszłym tygodniu dyrektor generalny LP. 

Leśnicy poinformowali, że zwrócili się do ministra finansów z propozycją wprowadzenia dodatkowej grupy GTU. Dodatkowa, czternasta grupa obejmowałaby drewno surowe.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: zakazy | drewno | polskie lasy | Lasy Państwowe | wywóz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »