Reklama

Polskie firmy ograniczają inwestycje. Powodem jest sposób zmieniania prawa

Zagrożeń w gospodarce przybywa. Konsumpcja słabnie, a z inwestycjami przedsiębiorstw jest jeszcze gorzej. Firmy prywatne inwestują niechętnie z powodu tempa wprowadzania nowych ustaw i ich jakości.

Reklama

Dynamika inwestycji ogółem w polskiej gospodarce będzie kształtowała się w br. w trendzie spadkowym. Prawdopodobnie osiągnie ujemny poziom w IV kw. W ujęciu średniorocznym będzie tylko nieznacznie dodatnia, poniżej 1 proc., wobec 7,8 proc. w 2019 r.

Reklama

Niezła dynamika inwestycji w 2019 r. była konsekwencją inwestycji publicznych, których kumulacja związana była z wyborami samorządowymi i parlamentarnymi. Osłabła także dlatego, że kończą się dotacje unijne z obecnej perspektywy finansowej UE, czyli do 2020 r. 

Wysoki wzrost płacy minimalnej od stycznia br. powinien spowodować wzrost inwestycji przedsiębiorstw, byłaby to logiczna reakcja na zagrożenia związane z rosnącymi kosztami wynagrodzeń. Jednak to się nie dzieje, polskie firmy nie wchodzą w gospodarkę 4.0, zbyt mało wydają na robotyzację.

- Zbyt wiele jest niepewności, aby firmy prywatne inwestowały. Bardzo ważne decyzje legislacyjne, zwłaszcza podatkowe, zmieniają się z dnia na dzień - mówi w rozmowie z MarketNews24 Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

- Nie unowocześnia się polska gospodarka, jeżeli rządzący chcieliby to zmienić, to powinni generować mniej prawa. Na pewno polskiej gospodarce nie pomagają poselskie projekty ustaw, głosowane nocą i bez wcześniejszych konsultacji.

Dowiedz się więcej na temat: firmy | inwestycje | zmiana prawa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »