Polskie Koleje Linowe wróciły do dawnej nazwy

Polskie Koleje Linowe wróciły do dawnej nazwy. Przez sześć miesięcy - od czasu połączenia z Polskimi Kolejami Górskimi - firma funkcjonowała pod nazwą PKG.

PKL pod historyczną nazwą zostały już zarejestrowane w KRS. Powrót do dawnej nazwy ma związek z przypadającymi na przyszły rok obchodami 80-lecia kolei na Kasprowy Wierch. W tym roku 77 jubileusz obchodziła zakopiańska kolejka na Gubałówkę.

- Zależy nam na zachowaniu 80-letniej tradycji firmy na stałe wpisanej w historię regionu i Zakopanego - powiedział Janusz Ryś, prezes Polskich Kolei Linowych.

Polskie Koleje Górskie to spółka akcyjna powołana 18 lipca 2012 r. przez cztery gminy z terenu powiatu tatrzańskiego - Zakopane oraz Bukowinę Tatrzańską, Kościelisko i Poronin, które jako akcjonariusze - założyciele, wraz z inwestorem zagranicznym - funduszem Mid Europa Partners - wzięły udział w prywatyzacji Polskich Kolei Linowych. Do finalnego połączenia PKL i PKG doszło 30 czerwca 2015 r.

Reklama

Spółka poinformowała o zmianie nazwy w Zakopanem na spotkaniu poświęconym planowanym inwestycjom, w którym wzięli udział przedstawiciele Polskich Kolei Linowych, burmistrz i radni Zakopanego, starosta i wicestarosta powiatu tatrzańskiego oraz wójt gminy Poronin.

Konsultacje ws. inwestycji na Gubałówce

Podczas spotkania przedstawiciele PKL potwierdzili plany przeprowadzenia wielomilionowych inwestycji zarówno na Gubałówce jak i w rejonie Kasprowego Wierchu i Doliny Goryczkowej. Spółka wykonała m.in. analizę ukształtowania terenu Gubałówki, zleciła wykonanie koncepcji dla przebiegu nowych tras narciarskich oraz przygotowała koncepcję architektoniczną zagospodarowania terenu.

- Na spotkaniu potwierdziliśmy możliwość zorganizowania w drugiej połowie stycznia 2016 r. konsultacji z właścicielami nieruchomości na Gubałówce by zaprezentować wizję rozwoju całego pasma Gubałówki. Zależy nam na rzeczowej rozmowie z właścicielami terenów, którzy podczas spotkania będą mogli zadeklarować czy kierunek rozwoju narciarstwa na Gubałówce, zgodny z zapisami studium uwarunkowań, jest dla Nich akceptowalny. Liczymy na to, iż właściciele terenów na Gubałówce wyrażą swoją zgodę by wspólnie z PKL doprowadzić do powstania nowego i atrakcyjnego ośrodka turystycznego na Gubałówce - powiedział Janusz Ryś.

Spółka, jeszcze w czerwcu 2015 r., złożyła do rady miasta wnioski o przystąpienie do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego na Gubałówce.

Zgodnie z ustaleniami obowiązującego "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Zakopane", część Pogórza Gubałowskiego znajdująca się w granicach administracyjnych miasta została zaliczona do strefy specjalnej PTS - promocji turystyki i sportu, w której polityka przestrzenna polega na kompleksowym zagospodarowywaniu terenów na potrzeby turystyki i sportu.

- Zapisy takie oznaczają, że Gubałówka jest strategicznym terenem dla zakopiańskiego narciarstwa. Pasmo Gubałówki planistycznie musi być również rozpatrywane jako całość. W jego obrębie mogą być lokalizowane inwestycje prowadzone przez dowolnego inwestora (na przykład przez PKL), prywatnych właścicieli terenów jak i wspólnie, ale do ich rozpoczęcia niezbędna jest zmiana planu zagospodarowania - powiedział Janusz Ryś.

Stok Gubałówki nie jest dziś w pełni udostępniony dla narciarzy - brakuje wyposażenia w obiekty i urządzenia związane z obsługą sportów zimowych. Inwestycje proponowane przez PKL dotyczą m.in. rozszerzenia terenów dostępnych pod trasy narciarskie, rozbudowy stacji górnej i dolnej, budowy nowych, nowoczesnych kolejek krzesełkowych oraz stworzenia całorocznych stref atrakcji turystyczno-rekreacyjnych i edukacyjnych.

- Jesteśmy przygotowani finansowo i organizacyjnie by zrealizować potrzebne inwestycje, oczywiście tylko przy pełnej akceptacji ze strony właścicieli nieruchomości. Przystąpienie do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego byłoby rozpoczęciem procedury konsultacji społecznych w oparciu o zapisy studium dla tego obszaru - powiedział Janusz Ryś.

Gotowość do inwestycji na Kasprowym

Zarząd podczas spotkania zaprezentował również status złożonych wniosków dotyczących Kasprowego Wierchu. 29 lipca 2015 r. PKL złożyły wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia inwestycyjnego: Realizacja zamierzenia inwestycyjnego polegającego na modernizacji infrastruktury narciarskiej w rejonie Kasprowego Wierchu oraz Doliny Goryczkowej. Plany inwestycyjne na Kasprowym Wierchu przewidują wymianę wysłużonej dwuosobowej kolei na Goryczkowej na nowoczesną kolej linową z 4-osobowymi krzesełkami, zmianę lokalizacji dolnej stacji narciarskiej, dostosowanie trawersu odjazdowego ze stacji górnej oraz odbudowę tarasu widokowego na górnej stacji kolei Kasprowy Wierch wraz z możliwością częściowego dośnieżenia na Goryczkowej.

- Jeśli otrzymamy na te inwestycje odpowiednie zgody, zrealizujemy je z pełnym poszanowaniem wyjątkowej tatrzańskiej przyrody. Zależy nam na tym, by Zakopane pozostało symbolem udanego wypoczynku w górach, miastem, które rozwija się, szanując wyjątkowe dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe - mówi Janusz Ryś.

- - - - -

Polskie Koleje Linowe to zakopiańska firma - największy w Polsce operator kolei górskich z 80-letnią tradycją, działający w siedmiu ośrodkach w Tatrach i Beskidach (Kasprowy Wierch, Gubałówka, Jaworzyna Krynicka, Góra Parkowa, Mosorny Groń, Palenica, Góra Żar). Priorytetem PKL jest rozwój i podnoszenie jakości usług dla narciarzy i turystów. Firma zadeklarowała i planuje przeprowadzenie m.in. wielomilionowych inwestycji na Kasprowym Wierchu i Gubałówce. PKL są największym prywatnym pracodawcą na Podhalu, zatrudniającym ponad 200 osób. Prowadząc działalność zwracają szczególną uwagę na poszanowanie tatrzańskiej przyrody.

Dowiedz się więcej na temat: Polskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »