Polskie miasta przeżywają exodus. Mieszkańcy wolą mniejsze ośrodki

Na 107 miast prezydenckich aż w 100 ubyło w ciągu ostatnich lat mieszkańców - wynika z analiz Portalu Samorządowego. Tym samym potwierdza się rosnąca popularność przeprowadzki z dużych, często droższych do utrzymania się miast na rzecz mniejszych ośrodków.

W kwietniu po raz kolejny Polacy wybiorą lokalne władze. Okazuje się jednak, że mniej osób niż ostatnio odda swój głos na prezydenta. Wszystko za sprawą wyludniania się miast. 

Jakie miasta wyludniają się najszybciej?

Jak podaje portalsamorzadowy.pl, który porównał dane GUS z roku 2018, gdy po raz ostatni miały miejsce wybory samorządowe oraz z roku 2022, aż w 100 ze 107 miast prezydenckich liczba mieszkańców spadła. Jedynie w siedmiu z nich liczebność wzrosła; w przypadku setki zaobserwowano trend wyludniania się. Prym z wynikiem około minus 10 proc. na przestrzeni pięciu lat wiodą Sopot, Bytom, Zabrze, Wałbrzych i Kędzierzyn-Koźle. Z kolei w ujęciu liczbowym pierwsze miejsce pod względem najchętniej opuszczanych miast zajmuje Łódź z wynikiem -27 tys. osób.

Reklama

"Na szarym końcu znalazły się także:

  • Piotrków Trybunalski - spadek liczby mieszkańców w latach 2018-2022 z 73,7 tys. do 67,3 tys. - o 6,4 tys., czyli prawie o 9 proc.;
  • Ostrowiec Świętokrzyski - spadek z 69,1 tys. do 63 tys. (o 6,1 tys.), o prawie 9 proc.;
  • Stalowa Wola - spadek z 61,2 tys. do 55,8 tys. - o 5,4 tys., czyli prawie o 9 proc.;
  • Starachowice - spadek z 49 do 45 tys., o 4 tys., czyli o ponad 8 proc." - podaje portal.

Przyczyn wyludniania się miast jest kilka. Przede wszystkim wpływ na taki stan rzeczy ma wzrost kosztów utrzymania, w tym nieruchomości. Często za daną kwotę można kupić znacznie większy metraż "za miastem". Jednocześnie poza granicami miasta mieszkańcy płacą niższe podatki. Tym samym na popularności zyskują mniejsze miejscowości, często otaczające miasta wojewódzkie. 

Niższe ceny przy jednoczesnym rozwoju infrastruktury oraz bliskości biur, szkół czy ośrodków kultury czy sportu coraz częściej stają się powodem do wyprowadzki mieszkańców miast. Suburbanizacja rozwija się zwłaszcza w przypadku miast wojewódzkich - także np. Warszawy, w której osób przybywa. Z kolei np. w przypadku Śląska portal zwraca uwagę, że exodus jest związany z powrotem do rodzinnych stron osób w wieku emerytalnym, które przybyły do dużych ośrodków przemysłowych w czasach PRL. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wybory samorządowe 2024 | wyludnienie miast
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »