Polskie rolnictwo dyskryminowane w UE

Sytuacja polskiego rolnictwa jest w Unii Europejskiej niekorzystna, dlatego że warunki, na jakich Polska przystąpiła do UE, były niekorzystne, powiedział "Naszemu Dziennikowi" wicepremier, minister rolnictwa Andrzej Lepper.

Sytuacja polskiego rolnictwa jest w Unii  Europejskiej niekorzystna, dlatego że warunki, na jakich Polska  przystąpiła do UE, były niekorzystne, powiedział "Naszemu  Dziennikowi" wicepremier, minister rolnictwa Andrzej Lepper.

W obszernym wywiadzie poświęconym najważniejszym problemom polskiego rolnictwa, Lepper przekonuje, że nie wchodzimy do Unii na równych, partnerskich zasadach, i że państwa starej Unii są uprzywilejowane.

Minister rolnictwa podaje przykłady: choćby w kwestii dopłat bezpośrednich, których tak zazdrości się polskim rolnikom. One po trzech latach, mimo że co roku zwiększamy je o 10 proc. - po 5 proc. z budżetu krajowego i unijnego - są na poziomie 60 proc. nominalnie, a 40 proc. realnie tego, co dostają rolnicy ze starej Unii.

Reklama

Dla nas - mówi Lepper - zostały zarezerwowane ograniczenia, których inni nie mają.
- Proszę wyobrazić sobie ograniczenia dopłat bezpośrednich wynikające z plonu referencyjnego 3 tony dla Polski, co daje maksymalnie 189 euro na 1 ha, a dla Niemiec plon referencyjny wynosi 6 ton, co daje ok. 378 euro na 1 ha. Czy to są równe i równoprawne warunki?

Na uwagę "Naszego Dziennika", że dzięki akcesji na polską wieś spłyną miliardy euro pomocy, nie tylko w formie dopłat, ale choćby w ramach dotacji na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, Lepper odpowiada:
- To nie jest żadna pomoc, to nowy system gospodarczy. Jak policzymy, że PROW jest rozłożony na 7 lat, a do tego dochodzą jeszcze zobowiązania z lat poprzednich, to wychodzi, że my możemy pomóc w inwestycjach tylko 1 procentowi rolników rocznie. To oznaczałoby, że jeden rolnik może otrzymać pomoc tylko raz na sto lat.

PAP/Nasz Dziennik
Dowiedz się więcej na temat: minister | Polskie | rolnictwo | minister rolnictwa | Andrzej Lepper
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »