"Pomostówki" dla szerszej grupy
Praca w komorach ciśnieniowych oraz praca w ekstremalnych pozycjach ciała będzie upoważniała do emerytury pomostowej - poinformowała PAP Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy i polityki społecznej.
- W ramach uzgodnień z partnerami społecznymi, zdecydowaliśmy, że uprawnienia do emerytury pomostowej powinny otrzymać również osoby wykonujące prace w komorach ciśnieniowych oraz w ekstremalnych pozycjach ciała - powiedziała wiceminister w poniedziałek. Dodała, że dokładne i ostateczne szacunki dotyczące liczebności grupy osób uprawnionych do pobierania emerytury pomostowej, a co za tym idzie koszty wypłaty świadczeń będą znane w połowie lipca - po zakończeniu prac nad ustawą. Projekt ustawy został w czwartek skierowany do konsultacji społecznych. Mimo tego, w ramach Komisji Trójstronnej nadal trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy.
Rząd szacuje, że zostanie nimi objętych około 150 tys. osób (poprzednio 130 tys.), spośród około 1,1 mln osób obecnie uprawnionych do odchodzenia na wcześniejsze emerytury ze względu na prace w tzw. szkodliwych warunkach.
Emerytury pomostowe finansowane będą z Funduszu Emerytur Pomostowych. Będzie uzyskiwał dochody z budżetu i składek opłacanych przez firmy. Te będą opłacane za pracownika, który urodził się w latach 1949-1968, przed 1 stycznia 1999 r. wykonywał prace w tzw. szkodliwych warunkach i wykonuje prace wymienione w wykazie załączonym do projektu. Składka ma wynieść 3 proc. pensji pracownika, a firmy będą zobowiązane do jej opłacania od 1 stycznia 2010 r. Na liście uprawnionych do emerytur pomostowych nie znaleźli się nauczyciele.