Ponad 1 mld euro więcej w programie wspierania zamykanych kopalń. KE dała zielone światło

Komisja Europejska zatwierdziła zmiany w polskim programie wspierania zamykania niekonkurencyjnych kopalń węgla. Obejmują one m.in. zwiększenie budżetu o 1 mld euro.

Program został pierwotnie zatwierdzony przez Komisję w listopadzie 2016 r., następnie zmiany zostały zatwierdzone w lutym 2018 r. i w lipcu 2019 r., a wygasnąć ma z końcem 2023 r. 

Od 2019 r. cel programu ogranicza się do pokrycia jedynie wyjątkowych kosztów społecznych i środowiskowych wynikających z zamknięcia niekonkurencyjnych kopalń węgla, które zaprzestały działalności do końca 2018 r., takich jak koszty świadczeń socjalnych lub wcześniejszego przejścia na emeryturę lub koszty związane z bezpieczeństwem lub likwidacją i rekultywacją terenu. 

Reklama

Jak stwierdzono w komunikacie, zatwierdzone zmiany programie i jego przedłużenie do końca 2027 r. obejmują zwiększenie budżetu o 1 mld euro w celu pokrycia kosztów nadzwyczajnych. Oznacza to, że całkowity budżet wyniesie 3,7 mld euro. 

Do programu zostaną też włączone dwie dodatkowe kopalnie - Ruch Jastrzębie III (zaprzestanie produkcji w 2020 r.) i Ruch Pokój II (zaprzestanie wydobycia w 2021 r.). 

"Program jest konieczny do wsparcia pracowników"

Jak podano, Komisja stwierdziła, że zmieniony program jest nadal konieczny i odpowiedni do wspierania procesu zamykania kopalń, które zaprzestały działalności, poprzez zapewnienie wsparcia finansowego pracownikom, którzy stracili lub stracą pracę w związku z zamknięciem kopalń, oraz pomoc w zabezpieczeniu szybów kopalni i likwidacji infrastruktury kopalń, naprawę szkód w środowisku spowodowanych przez górnictwo oraz rekultywację gruntów po zamknięciu kopalń. 

"Ponadto Komisja stwierdziła, że kwoty pomocy nie przekraczają poniesionych wyjątkowych kosztów społecznych i środowiskowych. Na tej podstawie Komisja zatwierdziła zmieniony polski program zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa" - napisano.  

PAP
Dowiedz się więcej na temat: kopalnie | Komisja Europejska | węgiel

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »