Ponad 26 mld dol. i 327 tys. miejsc pracy. Tak Amerykanie inwestują w Polsce

Ponad 26 mld dolarów - tyle pod koniec 2021 r. wynosiła wartość amerykańskich inwestycji w Polsce. Przekładają się one na 1576 przedsiębiorstw należących do inwestorów amerykańskich i 327 tys. miejsc pracy - wynika z raportu Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce (AmCham) i Szkoły Głównej Handlowej. Ponad połowa inwestycji związana jest z przemysłem, a najwięcej miejsc pracy tworzą firmy działające w sektorze usług.

Z raportu "Firmy Amerykańskie w Polsce. Kapitał dla rozwoju i bezpieczeństwa" wynika, że są one drugą, największą po inwestorach niemieckich grupą przedsiębiorstw zagranicznych. Ich kapitał stanowi 12 proc. kapitału zagranicznego ulokowanego w naszym kraju. W latach 2018-2021 nastąpiła zmiana struktury wielkości działających w Polsce firm z udziałem kapitału amerykańskiego – spadł odsetek firm mikro, wzrósł zaś udział pozostałych grup. "Najwięcej, bo aż o 5 punktów procentowych zwiększył się od 2018 r. udział firm średnich w ogólnej liczbie firm amerykańskich zarejestrowanych w Polsce" - zaznaczono w raporcie.

Reklama

Inwestycje głównie w przemysł

Wartość inwestycji amerykańskich firm w Polsce odpowiada 4,1 proc. polskiego PKB, a wartość ich aktywów to blisko 59 mld dol. Inwestycje innych krajów w ponad 70 proc. związane są z sektorem usług. Reguła ta nie dotyczy przedsiębiorstw z USA. "Firmy amerykańskie inwestują na świecie dwukrotnie więcej w usługach niż w produkcji przemysłowej, ale w Polsce gros ich inwestycji (48 proc.) znajduje się w przemyśle" - informują autorzy dokumentu. 

Wynika z niego, że na rynku polskim najwięcej jest firm amerykańskich zajmujących się oprogramowaniem (137). Dużo jest też firm doradczych i związanych z zarządzaniem (92) a także podmiotów działających w obszarze wynajmu i zarządzania nieruchomościami (69). Niemal tyle samo jest przedsiębiorstw związanych z usługami budowlanymi (68). Większość z nich - prawie 80 proc. - zlokalizowano w Polsce centralnej, południowej i południowo-zachodniej. Jedna trzecia miejsc pracy znajduje się w województwie mazowieckim, a drugie tyle – w województwach wielkopolskim, małopolskim i dolnośląskim - czytamy w raporcie.

Usługi zatrudniają najwięcej

Co czwarte miejsce pracy z istniejących obecnie 327 tys. powstało po 2018 r. Najwięcej osób zatrudniają firmy usługowe, w tym handlowe. W sektorze usług zatrudnionych jest 57 proc. osób pracujących w amerykańskich firmach w Polsce. Zaś największe aktywa w przemyśle należą do firm z branży motoryzacyjnej i lotniczej. "Choć obecnie większość najnowszych inwestycji jest związana z sektorem usług, prawie połowę kapitału amerykańskiego w Polsce zainwestowano dotychczas w przemyśle (48 proc.)" - zaznaczają autorzy raportu. 

Polska jest ważnym miejscem na mapie biznesu amerykańskiego w Europie Środkowej i Wschodniej. "W niektórych branżach Polska przejęła wszystkie projekty inwestycyjne amerykańskich inwestorów lokalizowane w tej części Europy " - zauważono. Jest nimi produkcja żywności i produkcja metali. - Nasze firmy i polscy partnerzy zwiększają swoją obecność w globalnych operacjach i łańcuchach dostaw, przez co tworzą prawdziwy polski hub wzrostu - ocenił Tony Housh, prezes Rady Dyrektorów Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. 

Przyszłością energetyka

W opinii autorów raportu perspektywy dla amerykańskich inwestycji w Polsce są dobre. Sprzyjać im będzie coraz silniejsza potrzeba transformacji energetycznej - tak zwane zielone inwestycje, związane z rozwojem technologii alternatywnych źródeł (wodór, atom). Będzie to - ich zdaniem - głównym motorem inwestycji tak firm krajowych, jak i zagranicznych. Ważne będą również inwestycje w magazynowanie energii oraz sieci energetyczne “przy jednocześnie rosnącym zainteresowaniu - zarówno firm usługowych, jak i produkcyjnych - oszczędnością energii i wymianą flot na pojazdy elektryczne” - podsumowano.

Firmy pochodzące ze Stanów Zjednoczonych są największymi inwestorami na świecie. "Skumulowana wartość ich inwestycji bezpośrednich globalnie wyniosła 6,5 bln dol. w 2021 r. Tylko w 2021 r. firmy amerykańskie zainwestowały w różnych krajach łącznie 403 mld dol. – o 71 proc. więcej niż rok wcześniej" - wskazano. Podkreślono, że od ponad trzydziestu lat Polska przyciąga zagraniczny kapitał inwestycyjny, "będąc atrakcyjną lokalizacją biznesu w centralnej części Europy, z chłonnym rynkiem i dużymi zasobami pracowników". "Zarówno w 2021 r., jak i w 2022 r. nastąpiły rekordowe napływy inwestycji – każdego roku blisko 30 mld dol. napłynęło do naszej gospodarki" - stwierdzono w raporcie.

ew


INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: USA | inwestycje | usługi | przemysł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »