Ponad połowa energii elektrycznej produkowanej w Polsce pochodzi z elektrowni węglowych

Polska energetyka wciąż oparta jest na spalaniu węgla (kamiennego i brunatnego). Dane zaprezentowane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne nie pozostawiają wątpliwości - choć udział źródeł odnawialnych w produkcji energii rośnie, węgiel kamienny i brunatny wciąż zapewnia bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Dokładnie 50 proc. wytworzonej w ubiegłym roku energii elektrycznej pochodziło z elektrowni na węgiel kamienny, niespełna 27 proc. - z elektrowni na węgiel brunatny, a niecałe 6 proc. - z elektrowni gazowych - informują Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE)

Jak wynika z informacji PSE, źródła odnawialne - bez systemowych elektrowni wodnych - dostarczyły niecałe 16 proc. produkcji. Dwie trzecie energii z tych źródeł odnawialnych pochodziło z turbin wiatrowych. Sam wiatr dostarczył prawie 10,5 proc. produkcji.

Produkcja energii elektrycznej w 2022 r. wzrosła, a zużycie spadło

Produkcja energii elektrycznej w 2022 r. w Polsce wzrosła w stosunku do poprzedniego roku o 0,91 proc., a krajowe zużycie spadło o 0,53 proc. - wynika z danych o funkcjonowaniu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, publikowanych przez operatora systemu PSE.

Reklama

Polska w ubiegłym roku była eksporterem netto energii elektrycznej

Z raportów miesięcznych o funkcjonowaniu systemu za okres styczeń-grudzień 2022 r. wynika, że krajowa produkcja energii elektrycznej wyniosła w tym czasie ponad 175 TWh, a zużycie niespełna 173,5 TWh. Polska w ubiegłym roku była eksporterem netto energii elektrycznej, nadwyżka eksportu nad importem wyniosła niespełna 1,7 TWh, podczas gdy w roku poprzednim więcej energii Polska zaimportowała niż wyeksportowała - import netto wyniósł ponad 0,8 TWh.

W 2022 roku wzrosła produkcja energii z węgla brunatnego

Produkcja z węgla kamiennego spadła w ujęciu rocznym o niecałe 6 proc., z węgla brunatnego - wzrosła o ponad 3,5 proc. Wytwarzanie w elektrowniach na gaz spadło o 25 proc.

Produkcja prądu z turbin wiatrowych wzrosła rok do roku o ponad 28 proc., a z innych źródeł odnawialnych - bez systemowych elektrowni wodnych - o 95 proc.

Zobacz również:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: prąd | energia elektryczna | PSE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »