Popularne słodyczą znikają z Ikei. Najpierw wycofano je w Skandynawii, teraz także w Polsce

Polskie sklepy Ikea rezygnują ze sprzedaży produktów amerykańskiego koncernu spożywczego Mondelez - producenta m.in. czekolad Milka i Marabou, herbatników Oreo i cukierków Daim. - Produkty koncernu oferowane przez IKEA Food będą systematycznie zmniejszane i niedługo przestaną być dostępne - poinformowała Interię Aneta Gil, liderka ds. komunikacji zewnętrznej w sieci sklepów Ikea.

- Obecna gama produktów oferowanych przez Ikea Food obejmuje kilka wyrobów czekoladowych od dostawców należących do grupy Mondelez - informuje Interię biuro prasowe Ikei.  

- Oferta ta jest systematycznie zmniejszana i niedługo przestanie być dostępna również w sklepach Ikea w Polsce - informuje Aneta Gil. Liderka ds. komunikacji zewnętrznej w sieci sklepów Ikea zapewnia, że decyzja o wycofaniu tych produktów wynika z długoterminowej strategii.

 - Już od wielu lat stawiamy na produkty cukiernicze pod marką Ikea i stale rozwija własną ofertę wyrobów czekoladowych i słodyczy - podkreśla rozmówczyni Interii.  

Reklama

Wcześniej zrezygnowały Norwegia i Szwecja

Podobną decyzję podjęła przed kilkoma dniami Szwecja. - Wyprzedamy wszystkie produkty Mondelez, które mamy w sklepach - informował Mattias Hennius, rzecznik Ikea Sweden. Sieć sklepów meblowych obecnie oferuje swoim klientom pięć produktów Mondelez, m.in. czekoladę Marabou, cukierki Daim. Pytany przez szwedzkie media rzecznik odmówił odpowiedzi, czy decyzja ma związek z dalszą działalnościa Mondeleza w Rosji pod inwazji na Ukrainę. Uzasadnił, że Ikea stawia na własne słodycze. 

- Naszym długoterminowym celem jest mieć w asortymencie dużo produktów Ikea. Od kilku lat rozwijamy się i koncentrujemy na własnych cukierkach i wyrobach czekoladowych - informował Hennius.

Ze sprzedaży produktów koncernu zrezygnowały również sklepy Ikea w Norwegii. One też uzasadniały decyzję stawianiem na słodycze własnej marki. Joakim Dagenborg, rzecznik Ikea Norway zapewniał, że decyzja "nie powinna mieć nic wspólnego z czarną listą Ukrainy". - Już wcześniej planowaliśmy ich stopniowe wycofywanie, ale nie ma to nic wspólnego z czarną listą. Powodem decyzji jest to, że Ikea opracowuje również własne słodycze w ramach tej kategorii produktów - podkreślał Dagenborg. 

Bez Mondeleza w samolotach i pociągach

Ze sprzedaży słodyczy Mondeleza zrezygnowały też największe szwedzkie parki rozrywki a także Kolmården - największe zoo w Skandynawii. One z kolei uzasadniły swoją decyzję właśnie polityką koncernu wobec Rosji. Jego słodyczy nie będą kupowały także Szwedzkie Siły Zbrojne.

Rezygnację z dostaw czekolad Marabou rozważa też szwedzki dwór. Wcześniej produkty Mondeleza zostały wycofane przez skandynawskie linie lotnicze SAS i Norwegian, przewoźnicy kolejowi, a także niektóre sieci hoteli, w tym m.in. licząca ponad 200 obiektów sieć Strawberry. Ze sponsoringu koncernu zrezygnowała również reprezentacja Szwecji w piłce nożnej.

Producent Milki, Oreo i Toblerone - właściciel trzech fabryk w Rosji - pod koniec maja trafił na ukraińską listę międzynarodowych firm sponsorujących wojnę. Z danych ukraińskiej Narodowej Agencji ds. Zapobiegania Korupcji (NACP). wynika, że w 2022 r., w porównaniu do 2021 r., zysk rosyjskiego oddziału Mondelez International wzrósł o ponad 300 proc. Do rosyjskiego budżetu trafiło dzięki temu 60 mln dolarów z podatków.

EW

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: IKEA | wojna w Ukrainie | czarna lista | rezygnacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »