Reklama

Porozumienie z Grecją jeszcze "nie w zasięgu wzroku"

Ministrowie finansów państw strefy euro nie podejmą w poniedziałek decyzji dotyczących programu pomocy dla Grecji. Porozumienie między rządem w Atenach a instytucjami jeszcze "nie jest w zasięgu wzroku" - powiedział w piątek wysoki rangą unijny urzędnik.

Reklama

- Ministrowie podsumują, jak wygląda sytuacja, na podstawie relacji instytucji (Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego - PAP) - powiedział urzędnik dziennikarzom. - Jesteśmy jeszcze dość daleko od sytuacji, w której można by powiedzieć, że ostateczne porozumienie jest w zasięgu wzroku - dodał.

Według źródeł negocjacje z Grecją są w ostatnim czasie "lepiej zorganizowane" i doszło do zbliżenia stanowisk w wielu dziedzinach.

- Ale nie ma porozumienia w żadnym obszarze. Jeszcze nie widać przełomu - dodał unijny urzędnik, zaangażowany w przygotowanie spotkania eurogrupy w poniedziałek w Brukseli.

Według niego nie wyznaczono sztywnego terminu, w którym powinno dojść do porozumienia miedzy instytucjami reprezentującymi wierzycieli a greckim rządem. Jednak dodał, że jeżeli nie uda się dogadać do początku czerwca, to sytuacja może stać się "bardzo napięta, żeby nie powiedzieć - ekstremalnie trudna".

Prowadzone od końca lutego negocjacje między lewicowym rządem w Atenach a instytucjami reprezentującymi wierzycieli dotyczą wypłacenia Grecji ostatniej transzy z drugiego programu pomocy w wysokości 7,2 mld euro, bez której temu państwu grozi niewypłacalność.

Warunkiem udzielenia pomocy jest uzgodnienie listy reform, które przeprowadzić mają Grecy. Początkowo zakładano, ze porozumienia zostanie wypracowane do końca kwietnia.

W piątek premier Grecji Aleksis Cipras, który na początku roku doszedł do władzy, obiecując złagodzenie warunków pomocy dla Grecji, powiedział, że spodziewa się rychłego i korzystnego dla obu stron porozumienia.

Jak podaje Reuters, rząd w Atenach zaznacza, że nie przekroczy pewnych "czerwonych linii", np. nie zgodzi się na dalsze cięcia emerytur czy wprowadzenie przepisów ułatwiających zwolnienia pracowników w sektorze prywatnym. W czwartek grecki parlament przyjął ustawę umożliwiającą ponowne zatrudnienie w sektorze publicznym około czterech tysięcy osób, które zostały zwolnione w ramach polityki zaciskania pasa, będącej warunkiem międzynarodowej pomocy dla Aten.

Dowiedz się więcej na temat: strefa euro | Grecja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »