Port w Gdyni zapowiada kolejny rok ze wzrostem przeładunków
Port w Gdyni planuje w tym roku po raz kolejny zwiększyć wielkości przeładunków - poinformował prezes Morskiego Portu Gdynia, Adam Meller.
- Po pierwszym kwartale tego roku możemy powiedzieć, że notujemy kilkuprocentowy wzrost przeładunków w stosunku do roku ubiegłego. W tym roku zamierzamy pobić kolejny rekord w działalności portu Gdynia pod względem wielkości przeładunku towarów - powiedział Meller.
- Mam nadzieję, że w kolejnych kwartałach przeładunki będą rosły w szybszym tempie niż zanotowaliśmy w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku. Myślę, że drugi kwartał zdecydowanie pokaże nasze większe możliwości - dodał.
W ubiegłym roku port w Gdyni zanotował wzrost przeładunków do 21,2 mln ton z 19,5 mln ton w roku 2016.
Prezes stwierdził też, że dla portu bardzo ważne są prace, które prowadzą PKP Polskie Linie Kolejowe związane z przebudowują infrastruktury kolejowej. Ma to poprawić dostępność do portu w Gdyni.
Meller powiedział, że dzięki remontom infrastruktury kolejowej poprawi się też jakość obsługi klientów i zwiększą się możliwości przeładunkowe.
Prezes poinformował, że w ubiegłym roku przychody Skarbu Państwa z tytułu podatków i akcyz odprowadzonych od towarów przeładowywanych przez Port Gdynia zwiększyły się do 6,57 mld zł.
- To są pieniądze, które wpłynęły do budżetu. Jeżeli udałoby się utrzymać tendencję wzrostową, to myślę, że możemy mówić o 7 mld zł za rok 2018 - powiedział Meller.
Prezes zaznaczył, że w porcie realizowane są nie tylko inwestycje związane z poprawą dostępności kolejowej. - W tej chwili realizujemy pogłębienie kanałów portowych, modernizację nabrzeży, budowę obrotnicy, poszerzenie wejścia wewnętrznego - powiedział.
Dodał, że port planuje również budowę terminala kontenerowego do obsługi dużych oceanicznych statków kontenerowych, które wpływają na Bałtyk. - Są zainteresowani inwestorzy i jeżeli wszystko poszłoby z naszymi przewidywaniami, to uważam, że w ciągu ośmiu do dziesięciu lat będziemy w stanie zrealizować tę inwestycję - powiedział Meller.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego przeładunki w polskich portach wzrosły w pierwszym kwartale tego roku o 20,1 proc., do 22,1 mln ton. Według urzędu w większości portów w I kwartale 2018 roku przeładowano więcej ładunków niż przed rokiem, z wyjątkiem Polic, gdzie zanotowano spadek o 16,6 proc., do 0,4 mln ton.
W Gdańsku wielkość przeładunków zwiększyła się o 47,5 proc., do 10,9 mln ton, wobec spadku przed rokiem. W porcie Gdynia wielkość przeładunków wzrosła o 3,8 proc. (do 4,7 mln ton), w Świnoujściu - o 1,0 proc., do 3,8 mln ton, a w Szczecinie - o 0,5 proc., do 2,2 mln ton.