Reklama

Portugalia: Długi rodzin za gaz i prąd sięgają 49 mln euro

Zobowiązania portugalskich gospodarstw domowych wobec dostawców gazu ziemnego i prądu wynoszą już 49 mln euro. Największym wierzycielem rodzin jest energetyczna grupa EDP.

Z zaprezentowanego przez firmę EDP raportu za okres styczeń-wrzesień 2012 r. wynika, że mieszkający na terenie Portugalii klienci indywidualni zalegają ze spłatą rachunków za elektryczność na kwotę 39 mln euro.

Reklama

Z kolei długi portugalskich rodzin wobec spółki Galp Energia, dostawcy gazu ziemnego, przekraczają po trzech kwartałach tego roku 10 mln euro. Znacznie wyższa jest kwota tzw. trudno odzyskiwalnych zaległości indywidualnych i instytucjonalnych klientów. Długi te oceniane są przez spółkę Galp Energia na 148 mln euro.

W przypadku grupy EDP kwota trudno ściągalnych długów zwiększyła się z 233 mln euro w grudniu ub.r. do poziomu 272 mln euro we wrześniu 2012 r.

Portugalczycy coraz częściej zwracają się o pomoc w spłacie długów za energię do organizacji społecznych, takich jak Caritas czy Stowarzyszenie Obrony Konsumenta Deco. Jego szefowa, Natalia Nunes ocenia, że od stycznia do września br. wpłynęło do tej instytucji 5 tys. próśb o wsparcie.

- Brak zdolności gospodarstw domowych w płaceniu rachunków za gaz i prąd wynika zazwyczaj z utraty pracy lub prawa do pobierania zasiłku dla bezrobotnych przez jednego lub obu małżonków - dodała przedstawicielka Deco.

W ostatnim roku o kilkanaście procent zwiększyła się liczba osób wnioskujących o pomoc do portugalskiej Caritas w spłacaniu długów wobec dostawców energii. Jak ujawnił jej dyrektor, Eugenio Fonseca, instytucja ta wspiera zadłużone wobec EDP i Galp rodziny środkami z utworzonego w 2010 r. Funduszu Solidarności, do którego w ub.r. swoje miesięczne wynagrodzenia przekazywali duchowni z trzech portugalskich diecezji.

Dowiedz się więcej na temat: Portugalia | rachunki | długi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »