Poszkodowani w misjach weterani dostaną dodatek. Wysokość będzie zależeć od uszczerbku na zdrowiu

Posłowie przegłosowali w piątek ustawę, która wprowadza prawo do otrzymania dodatku dla weteranów poszkodowanych w misjach. Za przyjęciem projektu było 445 ustawy, 1 był przeciw. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Jeszcze w czwartek przedstawiciele klubów i kół poselskich zapowiedzieli w Sejmie poparcie rządowego projektu. Podkreślali, że nowe regulacje są ważne i potrzebne.

Ile wyniesie dodatek dla weteranów?

Projekt zakłada, że wszyscy poszkodowani weterani będą mogli otrzymać specjalny dodatek - również ci, którzy nie pobierają emerytury ani renty inwalidzkiej. Proponowane zmiany dotyczą osób, którym odpowiedni organ przyznał status weterana poszkodowanego. Dotychczas taki dodatek przysługiwał tylko tym weteranom, którzy nie pracują. Nowelizacja zakłada wprowadzenie prawa do wypłaty dodatku dla wszystkich żołnierzy i funkcjonariuszy, niezależnie od tego, czy pozostają w czynnej służbie albo pracują, czy nie

Reklama

"Wysokość dodatku weterana poszkodowanego (...) jest uzależniona od ustalonego procentu uszczerbku na zdrowiu doznanego wskutek wypadku pozostającego w związku z działaniami poza granicami państwa lub choroby nabytej podczas wykonywania zadań lub obowiązków służbowych w ramach działań poza granicami państwa, z tytułu których przyznano świadczenia odszkodowawcze, i wynosi od 5 proc. do 130 proc. najniższej emerytury" - czytamy w ustawie. 

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz podczas czwartkowej debaty w Sejmie wskazywał, że "ustawa ta dotyczy 560 osób z strony Ministerstwa Obrony Narodowej i 40 osób z podległości ministra spraw wewnętrznych i administracji". Dodał, że świadczenie miałoby być wypłacane w formule kwartalnej. Wskazał też, że całościowa roczna kwota na to świadczenie, dla tych dodatkowych osób to 1 mln 800 tys. zł.

Teraz projekt trafi do Senatu. Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »