Powierzchnia Polski urośnie. To dzięki rozbudowie terminala w Gdańsku

Powierzchnia Polski powiększy się o 36,5 hektarów - wszystko za sprawą rozbudowy terminala kontenerowego T3 Baltic Hub w porcie w Gdańsku. W ostatnich miesiącach za sprawą sprzyjającej pogody prace znacząco przyspieszyły. Wartość inwestycji to 470 mln euro. Całość będzie finansowana ze środków własnych Baltic Hub i kredytów zewnętrznych.

Rozbudowa terminala Baltic Hub rozpoczęła się dwa lata temu - w listopadzie 2022 roku. Całkowity postęp prac budowlanych na terminalu kontenerowym T3 wyniósł już ponad 45 proc. - podaje portal biznes.trojmiasto.pl. Betonowa pokrywa nabrzeża północnego została ukończona już w 100 proc.  

Powierzchnia Polski urośnie dzięki Baltic Hub

W ramach rozbudowy Baltic Hub w terminalu kontenerowym T3 powstaje nabrzeże głębokowodne o długości 717 m i głębokości 18 m, a także plac o powierzchni 36,5 ha. Terminal powstanie na wodzie z dala od plaży, natomiast część infrastruktury towarzyszącej znajdzie się również na lądzie - 550 m na wschód, w odległości ponad 300 m od plaży Stogi. 

Reklama

W efekcie dzięki inwestycji powierzchnia Polski powiększy się o 36,5 hektarów. 

Prace "na wodzie" są już wykonane w 45 proc. - Znaczące postępy widać także na innych betonowych elementach, takich jak nabrzeże główne - zaawansowane w ponad 25 proc. - oraz element równoległy do nabrzeża, tzw. belka śródlądowa - RCB, która jest zaawansowana w 15 proc. - poinformował Baltic Hub.

Batlic Hub będzie obsługiwać największe statki na świecie

Za sprawą swojej długości i objętości terminal T3 będzie zdolny do obsługi największych statków kontenerowych na świecie - będzie przeznaczony do przeładunku i magazynowania kontenerów. 

Nowe nabrzeże zostanie wyposażone w 7 suwnic nabrzeżowych, które będą zdolne zarówno do załadunku, jak i rozładunku największych statków na świecie, a także w 20 półautomatycznych suwnic RMG, pracujących na placu kontenerowym. 

Baltic Hub za sprawą kolejnych inwestycji nie tylko ma potencjał zostać głównym operatorem obsługującym Europę Środkowo-Wschodnią - zwłaszcza kraje bez dostępu do morza, takie jak Czechy, Słowacja czy Węgry - ale również jednym z największych portów w Europie.  

Zakończenie prac budowlanych planowane jest na wrzesień 2025 r. Całkowity koszt inwestycji wynosi 470 milionów euro. Całość będzie finansowana ze środków własnych Baltic Hub i kredytów zewnętrznych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: baltic hub | terminal | Gdańsk | powierzchnia Polski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »