Powstanie drugi gazoport w Polsce. Część kosztów sfinansuje UE
W Gdańsku powstanie drugi gazoport w Polsce. Komisja Europejska zdecydowała się współfinansować projekt. W tym celu przekaże maksymalnie do 19,6 mln euro na realizację inwestycji.
Komisja Europejska pozytywnie rozpatrzyła polski wniosek o dofinansowanie powstania drugiego gazoportu w naszym kraju. Pływająca jednostka mająca odbierać skroplony gaz ziemny LNG powstanie w Gdańsku.
Środki przekazane przez KE będą pochodzić z programu europejskiego "Łącząc Europę". Maksymalne dofinansowanie ma wynieść do 19,6 mln euro, czyli w przybliżeniu około 80 mln zł. KE jest zdania, że powstanie gazoportu w Gdańsku będzie ważne z perspektywy strategii zapewnienia Polsce oraz Europie bezpieczeństwa energetycznego. Za realizację projektu odpowiedzialna będzie spółka Gaz-System.
- Dofinansowanie obejmuje prace takie jak badania dna morskiego, inwentaryzację środowiskową, projekt FEED (Front End Engineering Design), projekt budowlany i wykonawczy oraz uzyskanie niezbędnych decyzji i pozwoleń administracyjnych - z pozwoleniem na budowę włącznie - możemy przeczytać w komunikacie prasowym firmy Gaz-System.
Wpływ na ostateczną, pozytywną decyzję KE miała m.in. wojna w Ukrainie oraz szantaż energetyczny, jaki stosowała Rosja wobec krajów sprzeciwiających się jej inwazji.
Gdański gazoport, w przeciwieństwie do tego w Świnoujściu, ma być jednostką pływającą. Umożliwi on odbiór skroplonego gazu ziemnego LNG przewożonego drogą morską.
Alan Bartman