POZ: NFZ wprowadza funkcję koordynatora
Od 1 października placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej mają obowiązek wyznaczenia koordynatora, który będzie miał za zadanie wsparcie pacjentów w procesie leczenia.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
Przepisy obowiązują od 1 października 2021 roku. Koordynator ma zadanie polepszyć komunikację na linii lekarz - pacjent, informować szczegółowo o kolejnych etapach leczenia, nie tylko w ramach POZ, oraz wspomagać organizację leczenia w szczególności pacjentów z chorobami przewlekłymi.
- Zmiany w POZ wprowadzamy bazując na wynikach pilotażowego projektu POZ PLUS, który objął ponad 350 tys. pacjentów z całej Polski. Właśnie na gruncie tego projektu testowaliśmy funkcję koordynatora. W zgodnej opinii pacjentów i lekarzy rola koordynatora została dobrze oceniona, dlatego taki model opieki będzie rozwijany i wprowadzany we wszystkich poradniach POZ - wskazuje Filip Nowak, p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Ustawa nie narzuca placówkom zatrudniania nowych osób. Koordynatorem może być członek aktualnie pracującego personelu np. lekarz lub pielęgniarka.
NFZ przekonuje, że pacjenci zyskają na wprowadzeniu nowej funkcji. Będą mieli możliwość lepszego monitorowania swoich terapii, koordynatorzy będą również przypominali im o nadchodzących wizytach. Przepisy mają umożliwić również wprowadzenie tzw. planu leczenia, czyli kontynuacji leczenia także poza POZ. Wszystko to ma zwiększyć zaufanie pacjentów do placówek POZ.
Koordynatorzy mają również pomóc samym placówkom Podstawowej Opieki Zdrowotnej w lepszej organizacji pracy oraz pozyskiwaniu nowych pacjentów.
- W najbliższych tygodniach będziemy dzielić się analizami i dyskutować o wnioskach z pilotażu POZ PLUS. Te są obiecujące, dlatego na ich podstawie będziemy wspierać poradnie POZ w jak najlepszym wykorzystaniu funkcji koordynatora - podkreśla prezes Filip Nowak.
Przepisy nie wymagają, aby była to osoba nowozatrudniona. Zadania koordynatora może realizować personel, który już pracuje w poradni np. lekarz, pielęgniarka czy rejestratorka.
- Zmiany w POZ wprowadzamy, bazując na wynikach pilotażowego projektu POZ PLUS, który objął ponad 350 tys. pacjentów z całej Polski. Właśnie na gruncie tego projektu testowaliśmy funkcję koordynatora. W zgodnej opinii pacjentów i lekarzy, rola koordynatora została dobrze oceniona, dlatego taki model opieki będzie rozwijany i wprowadzany we wszystkich poradniach POZ - wyjaśnia p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak.
NFZ podnosi, że zmiany w organizacji pracy POZ, które wzmacniają rolę POZ w opiece nad pacjentem, będą wprowadzane stopniowo. W pierwszym etapie - od 1 października - koordynator ma skupić się na działaniach profilaktycznych.
Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie programów zarządzania chorobą, czyli opieki koordynowanej dla pacjentów chorych przewlekle. Od 1 stycznia 2022 roku sukcesywnie do programu będą włączane kolejne schorzenia i choroby: nadciśnienie, cukrzyca, zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca, choroby tarczycy.
Korzyści dla pacjentów, jakie ma przynieść powołanie koordynatorów - to jak przekonuje NFZ m.in. wsparcie w postaci planowania i monitorowania przebiegu diagnostyki oraz terapii, a także przypominanie o nadchodzących wizytach.
Koordynatorzy - jak podnosi Fundusz - zapewnią plan leczenia, jego kontynuacji także poza POZ. Dzięki koordynatorom, jak ocenia NFZ, wzrośnie zaufanie do POZ oraz do personelu medycznego i niemedycznego swojej poradni. Ich działanie ma też zapewnić sprawniejszy przepływ informacji m.in. o stanie pacjenta i wynikach jego badań między lekarzem rodzinnym, a lekarzami innych specjalności.
Korzyści dla poradni to, jak wylicza NFZ na podstawie wyników pilotażowego projektu POZ PLUS, m.in. poprawa i usprawnienie organizacji pracy, pozyskanie nowych pacjentów oraz lepsze przygotowanie placówki do procesu akredytacji.
Koordynator - jak przekonuje NFZ - jest pierwszym krokiem w rozwoju POZ i wzmocnieniu opieki nad pacjentami podstawowej opieki zdrowotnej. Kolejnymi etapami będą m.in. wprowadzenie wizyty kompleksowej dla pacjentów z chorobami przewlekłymi, poszerzenie dostępnych badań diagnostycznych, (laboratoryjnych i obrazowych), które będzie mógł zlecić lekarz POZ.
Źródło: NFZ/PAP
"Skandal. Zarządzenie nr 160/2021/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ogłoszone pomimo braku akceptacji jego treści przez ministerialny Zespól ds. POZ, a wręcz w kontrze do jego oponentów" - napisał na Twitterze Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego.
Także wiceprezes Tomasz Zieliński tej organizacji odniósł się do wprowadzonych zmian. - Zapis w uzasadnieniu sugerujący, że treść wynika z rekomendacji zespołu ds POZ powołanego przez min. @a_niedzielski jest nieprawdziwy.
Rekomendacja była inna niż wprowadzona do zarządzenia" - podkreślił T. Zieliński na TT.