PPOZ: Wielki apel do ozdrowieńców oddawanie osocza!

Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia apelują do ozdrowieńców o oddawanie przeciwciał. - Nie tylko pomożecie uratować życie i zdrowie chorym na COVID-19, ale także dowiecie się jaki macie poziom przeciwciał! - podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Ważne są jednak nie tylko chęci, ale także możliwości. Kto może oddać osocze, kiedy i gdzie? Oto kilka istotnych informacji:

...- Osocze mogą oddawać osoby, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2! (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe.

Ich osocze może zawierać przeciwciała wspomagające leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Dawcami osocza mogą być osoby, u których minęło 28 dni od zakończenia występowania objawów, a od zakończenia izolacji - 18 dni (w przypadku osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy).

Reklama

Wiek dawców zamyka się w granicach od 18. do 65. roku życia - informuje Bożena Janicka.

Warto wiedzieć, że dawcy muszą spełniać podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz. U.2017 poz. 1741), natomiast w przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

...- Chętni mogą się zgłaszać do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Uwaga! Każda osoba będąca ozdrowieńcem musi się wcześniej skontaktować z Działem Dawców w celu ustalenia daty wizyty - nie ma możliwości oddawania osocza bez wcześniejszego ustalenia terminu! - przypominają lekarze PPOZ.

Źródło: PPOZ

Osocze to w największym skrócie - składnik krwi, który pozyskuje się z tzw. krwi pełnej w procesie jej mechanicznego rozdzielania na część komórkową i osoczową. Całą procedurę wykonuje się obecnie m.in. za pomocą specjalnych urządzeń, zwanych separatorami osoczowymi (co ciekawe, część komórkowa, niezawierająca osocza, jest zwracana do żyły dawcy).

U tzw. osoczu ozdrowieńców stwierdza się obecność wyspecjalizowanych przeciwciał anty-SARS-CoV-2 zdolnych wspomagać leczenie osób chorych na COVID-19, u których objawy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 mają charakter ciężki lub zagrażający życiu.

Osoby otrzymujące osocze ozdrowieńców mają w takiej sytuacji szansę na szybszy powrót do zdrowia (uzyskują bowiem natychmiastową odporność na ww. patogen), zwłaszcza jeśli ich organizm nie wytworzył jeszcze własnych przeciwciał anty-SARS-CoV-2 lub wytworzył je, ale w niedostatecznej ilości.

KOMENTARZE:

Jak wyjaśnia prof. Wiesław Jędrzejczak, hematolog z Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Metoda ta powinna być stosowana jak najszybciej, ponieważ jest komplementarna do narzędzi, jakie mamy dostępne w leczeniu i która może sprawić, że COVID-19 nie będzie przebiegać tak ciężko.

W Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie są prowadzone prace zespołu pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Grażyny Rydzewskiej nad leczeniem pacjentów z COVID-19 przy zastosowaniu osocza ozdrowieńców.

Zdaniem profesor Rydzewskiej, osocze od ozdrowieńców jest stosowane jako "nakładka" na wszystkie inne metody leczenia. Dodaje, że osocze może zostać pobrane od dawcy, który jest minimum dwa tygodnie po dwukrotnym potwierdzeniu ujemnego wyniku, zgodnie z wytycznymi konsultanta krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze



Medexpress.pl
Dowiedz się więcej na temat: osocze | ozdrowieńcy | oddawanie krwi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »