Praca po Grecku

Grecy otworzą swój rynek pracy dopiero w 2006 r., jednak już teraz bardzo chętnie korzystają z zagranicznej siły roboczej, przede wszystkim w pracach sezonowych.

Zdobycie posady nie jest jednak proste, ponieważ poza utrudnieniami związanymi z okresem przejściowym, Grecy pilnują swojego rynku pracy przed obcymi ze względu na dość wysokie bezrobocie wynoszące 9,4 proc. Żeby dostać pozytywny wniosek na podjęcie pracy, nie może być żadnego zarejstrowanego bezrobotnego Greka w branży, w której chcemy się znaleźć. Również istnieją zapisy, które dodatkowo chronią rynek półwyspu Peloponeskiego, mianowicie liczba obywateli państw trzecich do Greków nie może przekraczać 10 proc. w spółkach zatrudniających więcej niż 5 pracowników.

Reklama

Jak legalnie dostać pracę?

Aby zatrudnić się w Grecji Polak potrzebuje pozwolenia na pobyt i pracę. Liczba takich pozwoleń jest ustalana corocznie (wg kraju pochodzenia, zawodu i regionu). Aby otrzymać zgodę na pracę należy najpierw skontaktować się z pracodawcą w Grecji. Tylko on może wystąpić z takim wnioskiem do miejscowego urzędu pracy. Pracodawca rozpoczyna wtedy tzw. procedurę przeniesienia. Na początek składa wniosek do urzędu wojewódzkiego, któremu podlega, informując, że bardzo zależy mu na zatrudnieniu obcokrajowca. On przekazuje go dalej Organizacji Zatrudnienia Siły Roboczej (OAED) oraz policji, która sprawdza czy obcokrajowiec nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa kraju. Po pozytywnym zaopiniowaniu wniosku jest on przesyłany wraz z umową do konsulatu greckiego w Polsce, gdzie musi odebrać go zainteresowana osoba. W konsulacie kandydat musi także złożyć swój NIP i paszport oraz podpisać przesłaną umowę. Dopiero wtedy wydawana jest specjalna wiza wjazdowa do Grecji, która dodatkowo kosztuje 120 zł. Po przyjeździe do Grecji Polak musi jeszcze zwrócić się do prefektury o wydanie pozwolenia na pobyt i podjęcie pracy. Należy pamiętać, że za pracę na czarno przewidziana jest grzywna w wysokości od 50 euro.

Co nam proponują?

Oficjalnie szanse na pracę w Grecji mają tylko polscy marynarze. W rzeczywistości cudzoziemcy są chętnie zatrudniani do pracy w rolnictwie, budownictwie, jako architekci, w charakterze pomocy domowej oraz w turystyce. Najlepszym okresem na poszukiwanie pracy jest okres letni, kiedy to oferowana jest praca przy zbiorze owoców, w charakterze kelnerów, pokojówek i sprzątaczek. Grecja jako kraj turystyczny właśnie w tym okresie przejawia największe zapotrzebowanie na zagraniczną siłę roboczą. Dużą okazją mogą być też igrzyska olimpijskie, które ściągną wielu turystów, przez co zwiększy się potrzeba zatrudnienia dodatkowych osób. Właśnie z branżami turystycznymi można wiązać największe nadzieje na dobry zarobek. Oprócz stawek podstawowych można tu zarobić dodatkowo na napiwkach, które w przypadku zwiedzających turystów bywają czasami całkiem pokaźne. Jest jednak jeden warunek, trzeba mieć bezpośredni dostęp do przyjezdnych, czyli jednym słowem są to branże usługowe jak hotelarstwo czy gastronomia. W tych przypadkach jest jeszcze konieczna jednak znajomość języka, nie musi być to grecki. Polacy zatrudnieni w Grecji po 1 maja mają takie same prawa socjalne jak rodowici pracownicy (ubezpieczenie, emerytury, zasiłki społeczne, opieka medyczna, urlopy itp). Ponadto płace minimalne miesięczne wynoszą 585 euro, co jednak w porównaniu do zarobków w innych zachodnich państwach UE nie jest stawką oszałamiającą, dlatego też Polacy raczej traktują Grecję bardziej jako kraj turystyczny niż zarobkowy.

Nieuczciwi pośrednicy!

Do polskiej ambasady w Grecjii często zgłaszają się osoby poszkodowane przez nieuczciwych pośredników. Spora liczba osób, po uiszczeniu "opłat administracyjnych", nigdzie nie wyjeżdża. Bywa również, że po przyjeździe do Grecji czekają na nich dwa scenariusze. Jedni, zostają bez pracy i środków do życia, inni - dostają pracę, ale jest ona na czarno i na zdecydowanie gorszych warunkach finansowych niz obiecywane poprzednio.W takiej sytuacji można sprawę zgłosić policji (tel.0210-9285100 - możliwa rozmowa po angielsku).Jednak za nielegalne podjecie zatrudnienia grozi nam grzywna.

Jeżeli zostałeś w Grecji bez środków do życia i nie stać Cię na wykupienie biletu powrotnego do kraju, możesz o pomoc zwrócić się do polskiej ambasady lub do któregoś z konsultantów. W pierwszej kolejności sprawdzone zostanie, czy pieniędzy nie może ci przesłać rodzina z Polski. Jeśli jest to niemożliwe, wówczas otrzymasz pożyczkę na zakup biletu. Nie jest to jednak prezent, ale dług, który należy oddać jak najszybciej po powrocie do domu.

Podobnie jest w przypadku grzywny, nawet jeśli wrócisz do kraju nie zapłaciwszy zaległości, nie przepada ona. Ponadto mogą zostać naliczone odsetki. Jeśli nie uregulujesz tej należności i w przyszłości będziesz starał się o pozwolenie na legalna pracę, nie otrzymasz go. Gdyż pracodawca załatwiając formalności w urzędzie zatrudnienia zobowiązany jest przedstawić opinie z policji o kandydacie do pracy.I jeśli zalegasz z grzywną, opinia ta będzie negatywna.

Gdzie szukać pracy?

Moemy szukać pracy, zarówno poprzez pośredników w Polsce jak i w Grecji. Do dyspozycji mamy również stronę EURES www.europa.eu.int/eures oraz strony urzędów greckich - www.oaed.gr. Na stronie www.adsin-greece.com/aig/ możesz znaleźć ofertę pracy, jak również zamieścić swoje ogłoszenie.

Oferty pracy w Grecji pojawiają się również co jakiś czas w polskich urzędach pracy. Od momentu naszego wstąpienia do Wspólnoty, masz prawo do korzystania z usług "pośredniaków" za granicą.Niestety, jeśli nawet znajdziemy pracodawcę będąc w Grecji, będziemy musieli wrócić do Polski po odbiór dokumentów w konsulacie.

Przydatne adresy!

Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej, Chryssanthemon 22,154-52 Paleo Psychico,Ateny , tel. 0210-6797700, www.poland-embassy.gr , e-mail: info@poland-embassy.gr, atenyamb@internet.gr

Wydział Konsularny , Kamelion21, 154-52 Paleo Psychico, Ateny , tel.0210-6797700, e-mail: konsulat@otenet.gr

Konsulat w Heraklionie, Ethniks Antistaseos 87 , 713-06 Heraklion, tel. 02810-221786, e-mail: her goldair@her.forth-net.gr

Konsulat w Pireusie , Akti Miaouli 59, 185-36 Pireus , tel. 0210-4295000

Informacji o zasadach podejmowania pracy w Grecji można szukać na stronie internetowej: www.oaed.gr.

Szukasz pracy? Zajrzyj do serwisu PRACA!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: konsulat | e-mail | Grecy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »