Praca zdalna dla rodziców dzieci do 8 roku życia. Szef musi przyjąć wniosek

Praca zdalna jest dla wielu rodziców jedyną możliwością pogodzenia życia zawodowego oraz rodzinnego. Taką szansę daje Kodeks pracy, który przewiduje szczególne uprawnienia dla rodziców dzieci do lat 8, dając im możliwość wnioskowania o pracę w trybie zdalnym. Kiedy rodzic może przejść na pracę zdalną i czy pracodawca ma obowiązek wyrazić na to zgodę?

Praca zdalna dla rodziców - kto może skorzystać?

Zgodnie z Kodeksem pracy rodzic dziecka, które jeszcze nie ukończyło 4. roku życia, ma prawo złożyć do pracodawcy wniosek o wykonywanie pracy zdalnej. Co więcej, od 26 kwietnia 2023 r. ustawodawca rozszerzył również tę możliwość na rodziców dzieci do 8. roku życia. Oni także ubiegać się o elastyczną organizację pracy, która obejmuje pracę zdalną.  

Warto jednak pamiętać, że jeżeli oboje rodziców spełnia warunki do skorzystania z elastycznej organizacji pracy lub pracy zdalnej, muszą oni wybrać, który z nich będzie z niej korzystał. Przepisy wykluczają jednoczesne przebywanie obojga rodziców “na" pracy zdalnej z tytułu wychowywania dziecka. 

Odmowa pracy zdalnej rodzica - czy pracodawca ma do tego prawo?

W przypadku rodziców dzieci do 4. roku życia przepisy co do zasady wskazują na to, że pracodawca powinien przyjąć wniosek o pracę zdalną i wyrazić na nią zgodę. Pracodawca ma jednocześnie prawo odmówić pracy zdalnej, ale tylko w dwóch ściśle określonych przypadkach: 

Reklama
  • gdy charakter pracy rodzica nie pozwala na wykonywanie obowiązków zawodowych w formie zdalnej, 
  • gdy zgoda na pracę zdalną miałaby negatywny wpływ na organizację pracy w firmie.  

Jeżeli pracodawca odrzuci wniosek o pracę zdalną, to wówczas ma on obowiązek poinformować pracownika o odmowie oraz uzasadnić swoją decyzję. Pracodawca ma na to 7 dni od dnia złożenia wniosku.  

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku rodziców dzieci do 8. roku życia, którzy składają wniosek o elastyczną organizację pracy (w tym o pracę zdalną). W tym przypadku pracodawca nie musi przyjmować ich wniosku, ale nadal musi uzasadnić swoją odmowę.   

Warto też pamiętać, że pracownik może w każdej chwili zawnioskować o zakończenie elastycznej organizacji pracy, np. gdy chce wcześniej wrócić do pracy stacjonarnej.   

Czy pracodawca może “cofnąć” pracownika z pracy zdalnej?

Zgodnie z przepisami pracodawca ma prawo przywrócić poprzednie warunki wykonywania pracy pracownika tylko wtedy, gdy dalsze wykonywanie pracy zdalnej nie jest możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj wykonywanej pracy przez pracownika.  

Czy pracodawca może zwolnić pracownika za wniosek o pracę zdalną?

Zgodnie z przepisami, samo złożenie wniosku o elastyczną organizację pracy lub o pracę zdalną nie może być podstawą wypowiedzenia umowy o pracę ani jej rozwiązania bez wypowiedzenia. Nie może też być to powodem rozpoczęcia jakichkolwiek działań zmierzających do zakończenia zatrudnienia. 

Jeśli dojdzie do rozwiązania umowy, a pracownik podejrzewa, że miało to związek ze złożeniem wniosku o pracę zdalną, to pracodawca ma obowiązek udowodnić, że decyzja o zakończeniu współpracy nie była z tym związana. 

WB

Czytaj też: Warzywa ze sklepów nie takie idealne? Oto te najbardziej zanieczyszczone

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: praca zdalna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »