Reklama

Prace nad ustawami dotyczącymi łupków nabierają przyspieszenia

Rada Ministrów formalnie przyjęła projekty ustaw dotyczących gazu łupkowego jeszcze w marcu, jednak dopiero teraz skierowano je do Sejmu. - Oznacza to, że wreszcie rozpoczyna się długo oczekiwany, parlamentarny etap prac legislacyjnych nad mocno spóźnionymi przepisami - mówi ekspert Pracodawców RP Piotr Wołejko.

Zanim odbędzie się pierwsze czytanie łupkowych projektów, oceni je jeszcze sejmowe Biuro Legislacyjne, a być może również Biuro Analiz Sejmowych. Dopiero po sporządzeniu opinii projekty trafią do komisji, w której przepisy będą rozpatrywane. Zajmie to kilka tygodni, chociaż w aktualnym planie porządku obrad posiedzenia Sejmu RP w dniach 7-9 maja widnieje pierwsze czytanie obu projektów.

Reklama

Zważywszy na złożoność spraw, a także na długi majowy weekend, bardziej realne wydaje się to, że do pierwszego czytania dojdzie podczas posiedzenia sejmu w dniach 28-30 maja.

Nowe przepisy powinny uspokoić inwestorów, którzy będą mieli pewność co do otoczenia prawno-regulacyjnego, w którym przyjdzie im funkcjonować. Dotychczas poruszali się wśród - nierzadko sprzecznych - deklaracji i zapowiedzi.

Po obiecującym początku, w ubiegłym roku zmalała liczba wykonanych odwiertów, a niektóre zagraniczne firmy wycofały się z Polski. Tymczasem niemożliwe jest zbadanie potencjału polskich zasobów gazu łupkowego bez przeprowadzenia licznych odwiertów poszukiwawczych.

Należy liczyć na to, że parlamentarny etap prac nad ustawami łupkowymi będzie prowadzony w atmosferze dialogu i współpracy z branżą wydobywczą oraz partnerami społecznymi. Warto podkreślić, że otworzenie się przez nowego ministra środowiska na dialog z przedsiębiorcami pozwoliło na szybkie wyjaśnienie wielu problematycznych zagadnień, przyczyniając się do zakończenia prac nad ustawami przez Radę Ministrów.

Piotr Wołejko, ekspert Pracodawców RP

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

- - - - -

San Leon dokona latem odwiertu w poszukiwaniu gazu łupkowego

Spółka San Leon, która prowadzi poszukiwania gazu łupkowego na Pomorzu, zamierza późnym latem przeprowadzić tam odwiert, a jesienią wykonać szczelinowanie hydrauliczne - poinformował PAP country manager firmy Witold Weil.

Weil podkreśla, że odwiert ten, który będzie przeprowadzony w pobliżu miejscowości Lewino, jest najważniejszym odwiertem, nad którym pracuje obecnie spółka w Polsce.

- Przygotowujemy się do wiercenia otworu poziomego Lewino 2H. Wszystkie formalności mamy już prawie załatwione. Weszły jednak nowe przepisy dotyczące budowy placów pod wiertnie, (...) głównie chodzi o budowę zbiorników wodnych do szczelinowania. (...) Plany (odwiertu - PAP) były na czerwiec, ale chyba się nie wyrobimy. Może się to odbyć dopiero w sierpniu. Chcemy zdążyć przed zimą ze szczelinowaniem hydraulicznym - powiedział.

Odwiert znajduje się na obszarze koncesji Gdańsk W, którą przyznano spółce do końca roku. - Mamy już wstępny projekt decyzji na przedłużenie koncesji. Uzgadniamy to jeszcze z ministerstwem (środowiska - PAP) - zaznaczył Weil. Dodał, że w tym roku w Polsce spółka może przeprowadzić 4-5 odwiertów w poszukiwaniu węglowodorów, w tym być może dwa w poszukiwaniu niekonwencjonalnych.

W kwietniu spółka San Leon zrezygnowała z inwestycji w Turcji na rzecz zintensyfikowania poszukiwań surowca w Polsce. Firma podała wtedy, że rezygnuje z zakupu 75 proc. udziałów w tureckiej spółce Alpay Energi, co zakładała umowa podpisana we wrześniu ub.r. W zmian środki przeznaczy na poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. "(...) nasze pieniądze zostaną lepiej wydane na terenie Polski, szczególnie w Basenie Bałtyckim, gdzie przeprowadzony przez San Leon odwiert Lewino-1G2 daje nadzieje na rozpoczęcie wydobycia gazu łupkowego" - podał wtedy San Leon.

Jak podaje Organizacja Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego, Grupa San Leon zajmuje się wydobyciem i produkcją ropy naftowej i gazu w Polsce, Irlandii, we Włoszech, Maroku, Holandii oraz Ameryce Północnej. Spółka została założona w 1995 r. W październiku 2007 r. kupiła pierwsze aktywa w sektorze wydobywczym w Maroku. Siedzibą spółki jest Dublin, a biuro zarządu i biura operacyjne znajdują się w Londynie, Warszawie, we Włoszech oraz w Denver. Od września 2008 r. spółka notowana jest na giełdzie w Londynie.

Zdaniem części ekspertów, o sukcesie lub porażce gazu łupkowego w Polsce zadecyduje najbliższe pół roku. W opinii Pawła Poprawy z Instytutu Studiów Energetycznych, jednym z kluczowych odwiertów jest właśnie ten prowadzony przez San Leon Energy.

Gaz łupkowy wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Metoda polega na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, co powoduje pęknięcia w skałach, dzięki czemu uwalnia się gaz.

W ostatnich latach polskie Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in. dla firm: Chevron, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream.

Łukasz Osiński (PAP)

Dowiedz się więcej na temat: Rada Ministrów | gaz łupkowy | rp.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »