Reklama

Premier: dodatkowe 30 mld zł na ratowanie miejsc pracy

Dziś, na drugi kwartał, musimy i chcemy uruchomić środki finansowe do 30 mld zł - zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji z wicepremierem Jarosławem Gowinem. Pomoc ma trafiać do 60 branż, a nie 54 jak do tej pory.

- Polski Fundusz Rozwoju jest gotów dalej udzielać wsparcia dla firm, a BGK będzie kontynuował wydawanie różnego rodzaju gwarancji płynnościowych, de minimis i innych instrumentów - powiedział w trakcie konferencji Morawiecki.

"Tarcza PFR będzie kontynuowana (...) cały program będzie kontynuowany" - dodał. Premier przypomniał, że programy pomocowe muszą być uzgadniane z Komisją Europejską

Wiele branż zablokowanych

Już wcześniej premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że w związku z nowymi obostrzeniami, rozwiązania przewidziane w tarczy antykryzysowej będą wydłużone. Chodzi m.in. o zwolnienie ze składek ZUS, czy też postojowe. Deklarował, że na kwiecień będzie zaprezentowana "tarcza, która obejmie zarówno ochronę miejsc pracy, postojowe, zwolnienia ze składek ZUS, jak również jednorazowe bezzwrotne dotacje dla mikrofirm, ale także kontynuacja tarczy dla firm średnich i dużych". 

Reklama

- W przypadku obecnej fali niestety jest koniczność kontynuacji naszych obostrzeń, a to z kolei oznacza, że dla kilku kilkudziesięciu branż oznacza to znaczący ubytek przychodów i niemożność lub znaczne ograniczenie możliwości prowadzenia działalności gospodarczej - mówił kilka dni temu premier.

W związku z rosnącą liczbą zakażonych, od soboty obowiązują nowe obostrzenia epidemiczne. Zamknięte są duże sklepy meblowe i budowlane, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Obowiązują też nowe limity osób w handlu i miejscach kultu. Dotychczasowe ograniczenia zostały przedłużone.

- Pomoc trafi do ok. 60 branż w tym nowych. Będą nią objęci fryzjerzy, kosmetyczki, handel sprzętem RTV czy sprzedaż komputerów. W kwietniu ta kwota sięgnie 7 mld zł - powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin dodając, że pomoc dla firm w marcu wyniosła 3 mld zł.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

W placówkach handlowych, na targu lub poczcie obowiązują nowe limity osób: 1 osoba na 15 m kw. - w sklepach do 100 m kw. oraz 1 osoba na 20 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw.

Ograniczenie do 1 osoby na 20 m kw. dotyczy też obiektów kultu religijnego. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób. Centra i galerie handlowe - tak jak obecnie - pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

Obiekty hotelowe pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.

- Dotychczasowe wsparcie dla przedsiębiorców to ponad 200 mln zł wsparcia z budżetu państwa i instytucji. Pandemia nie odpuszcza i dlatego uruchamiamy nowe programy - podkreślił Morawiecki. - Do tej pory programami ochrony miejsc pracy objęliśmy 6,5 mln Polaków  - dodał.

- Oferujemy wiele instrumentów, które zwiększą płynność w systemie - podkreślił Morawiecki. Zapowiedział wsparcie dla przedsiębiorców, którzy nie mogą zapłacić czynszu.

Także branża hotelarska i gastronomiczna zyskają dodatkowe mechanizmy finansowania. 

- Niestety drugi kwartał zaczynamy w szczycie III fali. Dlatego będziemy robili wszystko żeby przyspieszyć proces szczepień  - podkreślił Morawiecki. -Przedłużające się obostrzenia są trudne dla firm, wiem jak mocno polegają one na naszych mechanizmach ochronnych. Drugi kwartał będzie krytyczny i mam nadzieję, że pod  koniec kwietnia będziemy mogli pokazać pozytywne informacje - dodał. 

- Tarcza jest ogromna, żeby przedsiębiorcy mogli odbić się i wdrażamy te rozwiązania - podkreślił Morawiecki. - Ta tarcza, tak szeroka, bardzo obszernie docierająca do wielu branż, ma służyć temu, żebyśmy ochronili naszych przedsiębiorców w maksymalnym stopniu, żeby czerwiec i lipiec dał mocne odbicie - jak rok temu - wskazał Morawiecki.

- Polska jest wskazywana jako przykład minimalizowania strat w gospodarce. To wynika z zaangażowania przedsiębiorców i pracowników, ale także z przemyślanej strategii wspierania polskich firm - podkreślił Jarosław Gowin.

- Polska jest wskazywana jako przykład minimalizowania strat w gospodarce. To wynika z zaangażowania przedsiębiorców i pracowników, ale także z przemyślanej strategii wspierania polskich firm - podkreślił Jarosław Gowin.

- Jesteśmy w kluczowym momencie walki z pandemią i jestem przekonany, że jesteśmy na ostatniej prostej, u progu dobrego przełomu - dodał wicepremier.

Gowin wskazał, że najszerzej z pomocy korzystają branże turystyczna i gastronomiczna, ale także transport lotniczy czy organizacja targów. - Przygotowujemy plany szerokiego restartu dla tych branż - dodał wicepremier. 

Obniżki czynszów w galeriach

Rząd zaproponuje nowe regulacje dot. czynszów w obiektach, np. galeriach handlowych, które zostały zamknięte w ramach walki z pandemią - ogłosił Morawiecki. W czasie zamknięcia obniżki mają wynieść 80 proc.

Jak wynika z informacji przedstawionej podczas konferencji prasowej premiera, 80-proc. obniżki czynszów będą dotyczyć okresu obowiązywania zakazów prowadzenia działalności w obiektach handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. m kw.

Dodatkowo przez 3 miesiące po ustaniu tego zakazu czynsze mają być zredukowane o 50 proc.

Z przedstawionej informacji wynika, że wynajmujący będą mieli prawo ustalenia wyższej wartości czynszu w przypadku wykazania, że skala obniżki jest niewspółmierna do rzeczywistych szkód najemcy.

Jak zaznaczył Morawiecki, są to bardzo ważne regulacje, które pomogą polskim przedsiębiorcom w sporze z "wielkimi międzynarodowymi korporacjami", które prowadzą galerie handlowe.

Morawiecki zapowiedział też, że mechanizmy wsparcia będą kontynuowane dla branż najmocniej dotkniętych przez pandemię, jak gastronomia czy hotelarstwo.

Dalsze wsparcie PFR

- Dalszego wsparcia będą również udzielać PFR i BGK - dodał premier

- Spodziewany pozytywny efekt ogłoszonej w czwartek nowej tarczy antykryzysowej powinniśmy zobaczyć pod koniec kwietnia. (...) Drugi kwartał będzie krytyczny i mam nadzieję, że pod koniec kwietnia już będziemy mogli pokazać pozytywne efekty działania tarcz finansowych - powiedział premier.

Dodał, że  "wiosenna tarcza przeznacza następne dziesiątki miliardów złotych na ratowanie polskich przedsiębiorców, na przechowanie przez nich kapitału doświadczeń, rynku, klientów po to, żeby później mogli mocno odbić się i funkcjonować w normalniejszych czasach.

Zdaniem premiera już w czerwcu, lipcu i sierpniu możemy się spodziewać w gospodarcze co najmniej tak silnego odbicia, jak rok temu.

- Jest to możliwe, trzeba dotrwać do tego czasu (...). Tarcza antykryzysowa, którą dzisiaj przedstawiamy, na pewno bardzo mocno w tym pomoże - dodał.

d.e

Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »