Premier kusi inwestorów z Singapuru
Donald Tusk spotkał się w Singapurze na roboczym lunchu m.in. z przedstawicielami największych funduszy majątkowych. Gospodarzem był premier Lee Hsien Loong.
O relacjach Singapuru z Unią Europejską, finalizowaniu negocjacji umowy o wolnym handlu pomiędzy UE a Singapurem oraz kontynuowaniu współpracy w zakresie przemysłu stoczniowego i maszynowego rozmawiał Donald Tusk z premierem Lee Hsien Loong'iem oraz prezydentem Tony Tan Keng Yam'em. Mowa była także o zaangażowaniu inwestycyjnym Singapuru w Polsce poprzez zainteresowanie polskimi obligacjami i udział w prywatyzacji.
W obecności obu premierów podpisano umowę międzynarodową w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu.
W trakcie spotkania z biznesem singapurskim Donald Tusk mówił o rozwoju współpracy gospodarczej między państwami i możliwościach inwestycyjnych w Polsce. W lunchu brali udział m.in. szefowie funduszy Government of Singapore Investment Corporation (GIC) i Temasek Holdings, które zajmują odpowiednio 8. i 9. miejsce na świecie wśród państwowych funduszy majątkowych. To głównie z tymi podmiotami wiążą się możliwości inwestycyjne Singapuru.
Fundusz GIC brał już wcześniej udział w transakcjach prywatyzacyjnych w Polsce i sygnalizował zainteresowanie kolejnymi inwestycjami. Bezpośrednie inwestycje zagraniczne związane z zaangażowaniem tego rodzaju funduszy byłyby związane z długoterminowymi inwestycjami w już funkcjonujące i dobrze zarządzane, ale potrzebujące dokapitalizowania polskie spółki. Oba państwowe fundusze majątkowe, należące do rządu Singapuru, są jednymi z niewielu firm międzynarodowych posiadających najwyższy rating korporacyjny agencji Standard & Poor's oraz Moody's.
Rozmowy z przedstawicielami funduszy kontynuuje w niedzielę i poniedziałek minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski.
W spotkaniu wzięli też udział przedstawiciele innych firm singapurskich już inwestujących w Polsce, m.in. koncernu zbrojeniowego ST Kinetics oraz lidera usług w sektorze telekomunikacyjnym, komputerowym, medycznym, motoryzacyjnym i elektronicznym, firmy Hi-P, a także koncernu Keppel.
Prawie 1 miliard dolarów wyniosły obroty handlowe Polski z Singapurem w zeszłym roku. Nasz kraj zanotował dodatni bilans wymiany (eksport miał wartość 574, a import 415 mln USD). Singapur jest największym inwestorem zagranicznym w Polsce z regionu Azji Południowo-Wschodniej. Jest też, zaraz po Chinach, największym odbiorcą polskiego eksportu w Azji.
Oprócz produktów sektora stoczniowego eksportujemy m.in. maszyny i urządzenia mechaniczne oraz sprzęt elektryczny. Do Singapuru trafia także sprzęt produkowany przez Hutę Stalowa Wola. Pod koniec 2011 r. przedsiębiorstwo prowadzące transport publiczny w Singapurze otrzymuje produkowane w Starachowicach podwozia do autobusów MAN.
Sukcesem było otwarcie singapurskiego rynku na import polskiego mięsa wieprzowego. W 2011 r. Singapur, po kilkuletnim procesie weryfikacji polskich zakładów mięsnych, zaaprobował pierwsze firmy do eksportu mrożonego mięsa wieprzowego, m.in. Sokołów - Zakład Jarosław, Zakłady Mięsne Skiba, Polski Koncern Mięsny Duda SA.
Rozwijamy także współpracę naukowo-techniczną. W 2005 i 2011 r. z A*STAR (Agency for Science, Technology and Research) podpisane zostało Memorandum of Understanding. Poza współpracą w ramach tej umowy, zawarte i realizowane są 4 umowy o współpracy pomiędzy National University of Singapore a Politechniką Warszawską, SGH, Politechniką Krakowską oraz AGH.
Singapur jest jednym z najbogatszych państw na świecie pod względem PKB na głowę mieszkańca. Zajmuje czołowe miejsca w światowych rankingach oceniających swobodę gospodarczą i jest jednym z najlepiej rozwiniętych państw świata.