Donald Tusk

Sobota, 16 listopada 2024 (15:46) Aktualizacja Sobota, 16 listopada 2024 (15:48)
Donald Tusk, urodzony 22 kwietnia 1957 roku w Gdańsku, jest jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych polityków w Polsce oraz Europie. Jego kariera obejmuje zarówno zaangażowanie w opozycję demokratyczną w czasach PRL, jak i pełnienie funkcji premiera Polski przez 3 kadencje w latach 2007-2014 oraz od 2023 roku, a także przewodniczącego Rady Europejskiej w latach 2014-2019. W 2023 roku ponownie został premierem, stając na czele swojego trzeciego gabinetu. Jego rola w polityce polskiej i europejskiej była kluczowa w kształtowaniu współczesnych relacji politycznych w Polsce i w Unii Europejskiej.
Donald Tusk - najważniejsze informacje
Donald Tusk /MARCIN BANASZKIEWICZ / FOTONEWS /Agencja FORUM

Donald Tusk - najważniejsze informacje

  • Kraj:

    Polska

Wczesne lata i edukacja

Donald Tusk dorastał w Gdańsku, w rodzinie o kaszubskich korzeniach. W latach 1964-1972 uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 57, a następnie ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika.

W 1980 roku obronił pracę magisterską z historii na Uniwersytecie Gdańskim. Jego praca dyplomowa dotyczyła postaci Józefa Piłsudskiego i jego legendy w przedwojennej prasie.

Działalność opozycyjna w PRL

Już w trakcie studiów na Uniwersytecie Gdańskim Tusk zaangażował się w działalność opozycyjną przeciwko władzom komunistycznym PRL. Był współtwórcą lokalnego Studenckiego Komitetu Solidarności, co było reakcją na zabójstwo opozycjonisty Stanisława Pyjasa przez Służbę Bezpieczeństwa.

Tusk nawiązał współpracę z czołowymi postaciami opozycji, takimi jak Bogdan Borusewicz i środowiska Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Aktywnie uczestniczył w organizowaniu spotkań informacyjnych i samokształceniowych, angażując się w działalność wydawniczą oraz współpracując z podziemnymi pismami.

Podczas wydarzeń sierpniowych w 1980 roku, które doprowadziły do powstania "Solidarności", Tusk był jednym z autorów apelu na rzecz powołania Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Był także przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Wydawnictwie Morskim oraz dziennikarzem związkowego tygodnika „Samorządność”.

W tym okresie jego działalność opozycyjna objęła nie tylko prace publicystyczne, ale również pracę fizyczną w Spółdzielni "Świetlik", którą założył jego późniejszy polityczny partner Maciej Płażyński.

Początki kariery politycznej (1989-2007)

Po upadku komunizmu, Donald Tusk szybko znalazł się w czołówce nowo tworzącej się sceny politycznej. W 1990 roku współtworzył Kongres Liberalno-Demokratyczny (KLD), partię o wyraźnie wolnorynkowym i liberalnym profilu, która zdobyła 37 mandatów w Sejmie i 6 mandatów w Senacie w wyborach parlamentarnych w 1991 roku.

Donald Tusk zajął stanowisko przewodniczącego partii w latach 1991-1994. KLD jednak nie przekroczyło progu wyborczego w 1993 roku, co zmusiło Tuska do refleksji nad dalszym kierunkiem swojej kariery politycznej.

Po połączeniu KLD z Unią Demokratyczną, Tusk został jednym z wiceprzewodniczących Unii Wolności. W 1997 roku został wybrany senatorem z ramienia tej partii, a także pełnił funkcję wicemarszałka Senatu. Jednak w 2000 roku przegrał rywalizację o przewodnictwo w Unii Wolności z Bronisławem Geremkiem, co doprowadziło do jego odejścia z partii.

W 2001 roku, wraz z Andrzejem Olechowskim i Maciejem Płażyńskim, Tusk współtworzył Platformę Obywatelską (PO), która szybko stała się jedną z głównych sił politycznych w Polsce. W wyborach w tym samym roku PO zdobyła 65 mandatów w Sejmie, a Tusk objął stanowisko wicemarszałka Sejmu.

W 2003 roku został przewodniczącym Platformy Obywatelskiej, co na stałe umocniło jego pozycję na polskiej scenie politycznej.

Premier RP (2007-2014)

W wyborach parlamentarnych w 2007 roku Platforma Obywatelska, kierowana przez Donalda Tuska, odniosła zwycięstwo, zdobywając 41,51 proc. głosów. Tusk został premierem i stanął na czele koalicyjnego rządu z Polskim Stronnictwem Ludowym. Jego pierwszy rząd koncentrował się na modernizacji gospodarki, poprawie infrastruktury oraz zwiększeniu integracji Polski z Unią Europejską.

W 2011 roku Tusk po raz drugi wygrał wybory parlamentarne, co było pierwszym takim przypadkiem w historii III RP, że partia rządząca utrzymała władzę na drugą kadencję. Jego drugi rząd kontynuował politykę reform, w tym wprowadzając kontrowersyjne reformy emerytalne, które zakładały podniesienie wieku emerytalnego.

Przewodniczący Rady Europejskiej (2014-2019)

W 2014 roku Donald Tusk został wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej, co oznaczało przejście na najwyższy szczebel polityki europejskiej. Jako pierwszy Polak pełniący tę funkcję, Tusk miał znaczący wpływ na kształtowanie polityki Unii Europejskiej, zwłaszcza w kontekście kryzysu migracyjnego, Brexitu oraz relacji UE z Rosją.

Jego kadencja została przedłużona w 2017 roku o kolejne dwa i pół roku, mimo sprzeciwu polskiego rządu Beaty Szydło. W 2019 roku został powołany na przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej.

Powrót do polskiej polityki i trzeci rząd (2023)

Po zakończeniu pracy na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej, Tusk skupił się na działalności w Europejskiej Partii Ludowej, gdzie pełnił funkcję przewodniczącego w latach 2019-2022.

W 2021 roku wrócił do krajowej polityki jako przewodniczący Platformy Obywatelskiej. W 2023 roku, po wyborach parlamentarnych, ponownie objął stanowisko premiera, tworząc swój trzeci rząd. Jego powrót do krajowej polityki był szeroko komentowany jako próba zjednoczenia opozycji przeciwko rządzącym wówczas Prawu i Sprawiedliwości.

Chociaż nie udało się stworzyć wspólnej listy opozycyjnej, Tusk na wiecu w Warszawie zaprosił pozostałe partie opozycyjne do współpracy i nie atakowania się przed wyborami, aby uniknąć zepchnięcia którejś z mniejszych partii pod próg wyborczy.

Życie prywatne

Donald Tusk od 1978 roku jest żonaty z Małgorzatą z domu Sochacką. Mają dwójkę dzieci Michała i Katarzynę. Mieszkają w Sopocie. Donald Tusk jest zapalonym kibicem piłkarskim i entuzjastą biegania. Czas wolny lubi spędzać na zabawach z wnukami i psem.

Donald Tusk - Wiadomości

Donald Tusk - Wideo

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »