Reklama

Premier liczy na umocnienie złotego, nowelizacja budżetu w drugiej połowie roku

Tarcza antyinflacyjna ma obniżyć szczyt inflacji o 1-1,5 pkt. proc. - ocenia premier Mateusz Morawiecki. Dodaje, że jeśli nastąpi nowelizacja budżetu na 2022 r. to stanie się to w drugiej połowie roku.

- Idziemy dalej z naszymi działaniami, które maja pomóc nie tylko ograniczyć skutki inflacji dla Polaków, ale jednocześnie też mają w dłuższej perspektywie doprowadzić do obniżenia inflacji. Chcę powiedzieć, że zdaniem ekonomistów, pierwsza tarcza antyinflacyjna ścięła szczyt inflacyjny o około 1-1,5 pkt. proc. Ta druga mniej więcej w podobnym rozmiarze powinna odnieść pozytywny skutek - powiedział we wtorek premier.

- Kilka miesięcy temu gdy budżet był tworzony nikt nie myślał o takiej (wysokiej - red.) inflacji. (...) Ustawa budżetowa jeszcze nie została zaakceptowana w całym cyklu legislacyjnym, trudno mówić o nowelizacji czegoś, co nie zostało przyjęte. W dalszej część roku, zarówno ze względu na wyższe wskaźniki inflacyjne - które średniorocznie mogą przekroczyć 6 proc., może nawet będą oscylowały wokół 7 proc., mówię średniorocznie, może nawet więcej - one będą to uwzględniały, parametry nowej, znowelizowanej ustawy. Dzisiaj taka nowelizacja byłaby przedwczesna - dodał.

Reklama

- Gdzieś w drugiej połowie roku raczej, myślę, że to wysoce prawdopodobne, że do takiej nowelizacji może dojść. Na ten moment nie ma takiej konieczności - ocenia Mateusz Morawiecki.

W budżecie na 2022 r. rząd zaplanował średnioroczny wskaźnik inflacji na poziomie 3,3 proc., a zdaniem ekonomistów może to być 7-8 proc.

Premier Mateusz Morawiecki wyraził w trakcie konferencji prasowej nadzieję, że złoty będzie stale się umacniać, w pewnym trendzie, co jest jego zdaniem ważne dla obniżenia inflacji w Polsce.

EUR/PLN

4,5210 -0,0046 -0,10% akt.: 20.01.2022, 06:42
  • Kurs kupna 4,5192
  • Kurs sprzedaży 4,5227
  • Max 4,5222
  • Min 4,5224
  • Kurs średni 4,5210
  • Kurs odniesienia 4,5256
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

- Obniżamy oczekiwania inflacyjne, staramy się wzmacniać polską złotówkę - 1 euro kosztowało już powyżej 4,70, ale dzisiaj złotówka jest mocniejsza. Mam nadzieję, że będzie stale się umacniała, oczywiście w pewnym trendzie, to też jest ważne dla zbicia inflacji - powiedział premier.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »