Premier Morawiecki: Przyjęliśmy propozycję podniesienia płacy minimalnej

Rząd proponuje, aby od 1 stycznia 2024 r. minimalne wynagrodzenie wynosiło 4242 zł, a od 1 lipca – 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa od 1 stycznia 2024 r. wyniesie 27,70 zł, a od 1 lipca – 28,10 zł - poinformowano na konferencji prasowej po spotkaniu Rady Ministrów.

Na dzisiejszej Radzie Ministrów przyjęliśmy propozycję podniesienia płacy minimalnej oraz założenia budżetowe na przyszły rok - powiedział na konferencji premier Mateusz Morawiecki.

- Ludzie, nasi drodzy rodacy chcą wrócić do tego co było przed Covidem, do roku 2019. I jesteśmy na dobrej drodze, co pokazują te dobre dane, które państwu prezentuję - powiedział premier Morawiecki, odwołując się do tempa wzrostu PKB w I kw. 2023 r. o 3,8 proc. licząc kwartał do kwartału.

- W Polsce opłaca się pracować [...], co przekłada się na wzrost aktywności zawodowej. [...] Płaca minimalna od 1 lipca wzrośnie do 3600 zł brutto, natomiast po 2024 r. może przekroczyć 4 tysiące (brutto - red.). To jeszcze zależy od tego jak ułoży się dialog społeczny - przekazał premier.

Reklama

Inflacja w 2024 roku. "Zakładamy odczyt na poziomie 6,6 procent"

Do kwestii budżetu odniosła się obecna na konferencji minister finansów Magdalena Rzeczkowska. - W naszych założeniach dla budżetu państwa uwzględniliśmy wejście w życie programu 800 plus od 1 stycznia 2024 r. Uwzględniliśmy w nich też wpływ programu na tempo wzrostu PKB w 2024 r. o 0,2 punktu procentowego i o 0,1 punktu procentowego wzrostu dla inflacji - powiedziała.

- Prognozujemy tempo wzrostu realnego PKB na poziomie 0,9 procent w tym roku. Jest to niższy wynik niż w ubiegłym roku. Ale 2024 rok to dobra wiadomość dla gospodarki, zakładamy wzrost gospodarczy o 3 procent - dodała minister finansów.

- Wzrost gospodarczy w 2024 roku to przede wszystkim spadek inflacji, polepszenie nastrojów konsumentów oraz wzrost płacy realnej - wskazała Rzeczkowska.

- Zakładamy, że inflacja średnioroczna w bieżącym roku wyniesie 12 procent, z zauważalnymi spadkami pod koniec roku. W 2024 roku natomiast zakładamy odczyt na poziomie 6,6 procent - powiedziała minister finansów.

Płaca minimalna w 2024 roku. Ile wyniesie?

Minister polityki społecznej Marlena Maląg zabrała głos w sprawie przyszłorocznej płacy minimalnej. - Propozycja rządu, jaką przedstawimy Radzie Dialogu Społecznego, zakłada wzrost od 1 stycznia 2024 roku do poziomu 4242 zł (brutto - red.) oraz od 1 lipca 2024 roku do 4300 zł (brutto - red.) - powiedziała.

Przy taki scenariuszu w 2024 r. wzrosłaby także minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych - od 1 stycznia wynosiłaby 27,70 zł brutto, a od 1 lipca - 28,10 zł brutto.

Zgodnie z szacunkami liczba osób objętych podwyższeniem minimalnego wynagrodzenia za pracę wyniesie 3,6 mln.

Minister Maląg wskazała również, iż "przewidywana waloryzacja emerytur i rent na przyszły rok wyniesie 12,3 procent". - Cały koszt łącznie z waloryzacją trzynastej i czternastej emerytury wyniesie ponad 43 miliardy złotych - powiedziała.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Premier Mateusz Morawiecki | płaca minimalna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »