Premier: Wielki program budowy i modernizacji linii wodociągowych i kanalizacyjnych to część Polskiego Ładu
Jedną z części Polskiego Ładu jest wielki program budowy i modernizacji linii wodociągowych, kanalizacyjnych. Proponujemy rozwój takich inwestycji w wielu miejscach Polski z rządowego programu inwestycji lokalnych i z programu Polski Ład - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Szef rządu podczas wizyty w Miedzianej Górze w woj. świętokrzyskim powiedział, że inwestycje wodno-kanalizacyjne to "rozwiązania, na które kładziemy ogromny nacisk".
- Jedną z części Polskiego Ładu jest wielki program budowy i modernizacji linii wodociągowych, kanalizacyjnych - powiedział Morawiecki. - Proponujemy rozwój takich inwestycji w wielu miejscach Polski z rządowego programu inwestycji lokalnych i z programu Polski Ład - dodał.
- Bardzo zależy nam, żeby Polacy wracali do różnych gmin z zagranicy, żeby nie chcieli wyjeżdżać, a do tego potrzebny jest pewien podstawowy standard życia - stwierdził premier. Jak dodał, kilka lat temu według statystyk 90 proc. mieszkańców miast miało dostęp do sieci wodno-kanalizacyjnej, podczas gdy na wsi odsetek ten wynosił 40 proc.
- Razem z parlamentarzystami PiS z województwa świętokrzyskiego opracowaliśmy plan kanalizacji, wodno-kanalizacyjny, inwestycji tego typu w ramach regionu - powiedział Morawiecki. Jak wskazał, "to są drogie inwestycje, bardzo często samorządów na nie nie stać".
Według premiera projekty wodno-kanalizacyjne uzyskają wsparcie szczególnie tam, gdzie "brak jest nowoczesnej sieci wodno-kanalizacyjnej bądź istnieje ona, ale są też takie sieci wodociągowe, które są niebezpieczne dla zdrowia i następuje ich wymiana".
Z dużą uwagą przyglądamy się cyklom zmian klimatu, programy takie jak Czyste powietrze czy dopłat do paneli fotowoltaicznych to dowód, że rząd poważnie traktuje problem zmian klimatycznych - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.
Morawiecki stwierdził, że rząd przekazuje "wielokrotnie więcej środków na realizację celów klimatycznych, programów czystego powietrza, czy program tani prąd. Panele fotowoltaiczne są montowane na tysiącach dachów ze wsparciem budżetu polskiego". - To najlepszy dowód na to, że traktujemy te problemy poważnie - oświadczył.
Jak podkreślił, rząd "z odpowiednią troską" podchodzi do problemu zmian klimatycznych. Dodał, że zmiany te zachodzą w bardzo długich cyklach i "przyglądamy im się niewątpliwie z dużą uwagą".
- Zasadniczo warto podkreślić, że mamy odpowiednią atencję dla zmian klimatycznych i zdajemy sobie sprawę z tego, jak dynamicznie przebiegają - zaznaczył Morawiecki, przypominając, że odwiedził tereny dotknięte ostatnią powodzią i widział zniszczenia, wywołane przez wodę.
Wzrost wynagrodzeń w Polsce to 9,8 proc. rok do roku, a przyrost zatrudnienia to 2,8 proc. To znaczy, że nasz rynek pracy jest w bardzo dobrzej formie - powiedział Mateusz Morawiecki, komentując dane GUS.
W poniedziałek GUS opublikował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w przemyśle. Zatrudnienie w czerwcu 2021 r. wyniosło 6359,3 tys. osób i było wyższe o 2,8 proc., licząc rok do roku. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu wyniosło 5802,42 zł i było o wyższe o 9,8 proc.
- Dawno mnie żadna informacja nie ucieszyła tak bardzo, jak te dane, że wzrost wynagrodzeń w Polsce to 9,8 proc., blisko 10 proc., rok do roku, a przyrost zatrudnienia to 2,8 proc. to znaczy, że nasz rynek pracy jest w bardzo dobrej formie - powiedział premier.
Dodał, że to efekt działania programu "Polski Ład".
- To znaczy, że nasz plan, "Polski Ład", zaczyna się rozpędzać, działać coraz lepiej i przekładać na codzienne życie mieszkańców - powiedział Morawiecki.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami