Reklama

Prezes URE za dalszym zamrożeniem taryf gazowych w 2023 r.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Rafał Gawin rekomenduje dalsze zamrażanie taryf na gaz w 2023 r. Zwraca przy tym uwagę, że podwyżki taryf na prąd, o które wnioskują sprzedawcy, są rzędu kilku, a nie kilkunastu czy kilkudziesięciu procent.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

"Rekomenduję kontynuowanie działań (ograniczających wzrost taryf na gaz) w przyszłym roku. Są one uzasadnione obecną sytuacją rynkową, notowaniami cen gazu" - powiedział Gawin w Tok FM, przypominając, że taryfy na gaz na 2022 r. są zamrożone na poziomie z końca 2021 r. Podkreślił, że generalnie jest przeciwnikiem interwencji na rynku, ale "obecna sytuacja rynkowa taką interwencję silnie uzasadnia". "Myślę, że nie jestem tu jedyny, takich głosów pojawia się więcej" - dodał.

Reklama

Ustawa o ochronie odbiorców cen gazu ze stycznia 2022 r. przewiduje zamrożenie do końca tego roku stawek zatwierdzanych przez prezesa URE taryf na gaz na poziomie z końca 2021 r. Prezes URE podkreślił, że inicjatywa legislacyjna w sprawie przedłużenia tego rozwiązania leży po stronie rządu. Jak dodał, ze względu na zmienność cen gazu trudno powiedzieć, ile w skali całego roku mógłby wynieść budżet takiej interwencji. Koszty będą zależeć od tego, czy ceny taryfowe zostaną zamrożone na poziomie tego roku, czy też będzie jakiś wzrost w stosunku do dzisiejszej ceny taryfowej - wskazał.

"Zgadzam się na pewno, że bez jakiejkolwiek interwencji wzrost cen gazu może silnie zwiększyć ubóstwo energetyczne" - powiedział prezes URE. Przypomniał, że dzisiejsze taryfy są zamrożone na maksymalnym poziomie 200 zł za MWh, a notowania przekraczają 1000 zł, i sięgały nawet 2000 zł za MWh. To pokazuje, w jakim stopniu ten mechanizm potrzebuje finansowania - zaznaczył Rafał Gawin.

Sprzedawcy gazu wnioskują o kilkuprocentowe podwyżki cen

Mówiąc o skali podwyżek, jakie we wnioskach o korektę tegorocznych stawek taryf na energię elektryczną zawarli trzej tzw. sprzedawcy z urzędu, prezes URE stwierdził, że "poruszamy się w obszarze kilku procent, a nie kilkunastu czy kilkudziesięciu procent".

Jak podkreślił Gawin, URE zawsze oczekiwał, że przy zatwierdzaniu taryf na rok dana spółka ma zakontraktowany niemal cały wolumen energii elektrycznej na potrzeby odbiorców taryfowanych, co silnie ogranicza ryzyko cenowe. Wnioskowane korekty sprzedawcy argumentują wzrostem zapotrzebowania na energię i ceną zakupu tej dodatkowej energii elektrycznej - wyjaśnił.

Zobacz również:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »