Problemy eurolandu biją w niemiecki dobrobyt

Kanclerz Angela Merkel powiedziała w piątek wieczorem w wywiadzie dla Suddeutsche Zeitung, że stabilność strefy euro leży w interesie Niemiec, które jako największy kraj w UE nie mogły zignorować jej problemów.

Merkel polemizowała również z krytycznymi opiniami opozycji i niektórych komentatorów spoza Niemiec, którzy zarzucili jej, że zwiększyła koszty pakietu pomocowego dla Grecji zwlekając z jego przyznaniem.

Niemiecka kanclerz powiedziała, że długoterminowa stabilność euro zależy od wspólnej, zbieżnej woli politycznej w Europie.

Zdaniem Merkel odpowiedzialność za euro, to "ważna część fundamentu naszego dobrobytu".

- Dlatego teraz, gdy stabilność euro jest zagrożona, nie możemy uchylić się od naszej odpowiedzialności. To nie leżałoby w interesie Niemiec - powiedziała pani kanclerz, na którą wcześniej spadła surowa krytyka, nawet ze strony jej własnej koalicji, za wsparcie koncepcji pakietu ratunkowego dla Grecji.

Reklama

Geithner wyklucza rozpad strefy euro

Amerykański minister finansów Timothy Geithner powiedział w piątek w wywiadzie telewizyjnym, że wyklucza rozpad strefy euro - podała w sobotę agencja AFP.

Geithner poproszony został przez Bloomberg TV o komentarz do wypowiedzi doradcy ekonomicznego prezydenta USA Baracka Obamy, Paula Volckera, który w czwartek w Londynie powiedział, że możliwa jest "ewentualna dezintegracja strefy euro".

Geithner podkreślił, iż wierzy w zdolność krajów unii monetarnej do rozwiązywania swoich problemów ekonomicznych.

Jego zdaniem kraje strefy euro "będą działać".

- A działając będą miały możliwość odbudowania zaufania - dodał Geithner odnosząc się do gwałtownego spadku zaufania rynków do obligacji wielu krajów europejskich.

Republikanie przeciwni pożyczaniu

Geithner skrytykował też propozycję republikańskich senatorów, chcących przeciwstawić się każdej pożyczce, jakiej Międzynarodowy Fundusz Walutowy miałby udzielić krajowi, który mógłby mieć problemy z jej spłatą. "Stany Zjednoczone nigdy nie straciły ani centa" z funduszy wniesionych do MFW - powiedział minister.

- W naszym interesie leży pomóc Europie - dodał Geithner.

Paul Volcker jest byłym szefem Banku Rezerw Federalnych USA. Obecnie przewodzi Radzie Doradczej Odbudowy Gospodarczej przy prezydencie.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: niemiecki | Angela Merkel | kanclerz | Timothy Geithner | Niemiec | strefy | problemy | dobrobyt | Niemcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »