Problemy z offsetowymi zobowiązaniami

Firma Lockheed Martin, sprzedając nam samoloty, zobowiązała się do ulokowania w Polsce inwestycji i zamówień zawartych w 44 projektach tzw. listy podstawowej. Po upływie 4 miesięcy od podpisania umowy ruszyło - zdaniem resortu gospodarki - 3 programy offsetowe, według amerykańskiego koncernu - 27.

Amerykanie zapewniają, że rozpoczęli już wdrażanie większości, bo 27, programów offsetowych. Ministerstwo Gospodarki i Polityki Społecznej poinformowało zaś, że jedynie 3 zobowiązania mogą być uznane za formalnie rozpoczęte. Pozostałe są na etapie uzgodnień i rokują na podpisanie umów jeszcze w tym roku - twierdzi resort.

Mimo to szef Komitetu Offsetowego, minister nauki Michał Kleiber, mówi: Sytuacja jest prawidłowa, ale nie oznacza to, że wszystkie szczegółowe umowy zostały już podpisane. Ponadto dodaje, że dla Polski najważniejsze jest nie rozpoczęcie projektów, ale ich terminowa realizacja, w przeciwnym razie ponosiliby bardzo duże koszty związane z karami.

Reklama

Jednocześnie szef Komitetu Offsetowego przyznaje, że nie ma dokumentów potwierdzających rozpoczęcie offsetu, ale wiemy że tak się dzieje i zobaczymy pod koniec roku, czy wszystko rozwija się zgodnie z planem. Pierwsze sprawozdanie z wykonania zobowiązań offsetowych Amerykanie złożą dopiero w styczniu.

Polska gospodarka miała zyskać na zakupie myśliwców F-16 ponad 6 miliardów dolarów. I być może nawet zyskuje, tyle że my nadal nic konkretnego o tym nie wiemy...

RMF FM
Dowiedz się więcej na temat: Amerykanie | Lockheed Martin | problemy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »