Producenci PC powinni połączyć siły

Wzrastająca konkurencja ze strony zachodnich producentów PC powoduje, że coraz częściej na rynku mówi się o możliwości konsolidacji polskich wytwórców sprzętu. JTT już myśli o fuzji z NTT. Jeżeli udałoby mu się namówić do połączenia Optimusa, to powstałby gracz na skalę europejską.

Wzrastająca konkurencja ze strony zachodnich producentów PC powoduje, że coraz częściej na rynku mówi się o możliwości konsolidacji polskich wytwórców sprzętu. JTT już myśli o fuzji z NTT. Jeżeli udałoby mu się namówić do połączenia Optimusa, to powstałby gracz na skalę europejską.

Poszukujący od pół roku inwestorów strategicznych Optimus nie dostrzegł dotąd być może najlepszej opcji dla swojej części produkcyjnej. Wśród potencjalnych kupców i inwestorów dla części nowosądeckiego holdingu specjaliści wymieniali znanych markowych producentów sprzętu, zapominając o firmach krajowych. Tymczasem konsolidacja trzech największych polskich producentów: Optimusa, JTT i NTT, byłaby - według wielu analityków rynku - bardzo pożądana.

- Firma produkująca prawie 200 tys. sztuk PC rocznie stałaby się znaczącym graczem nie tylko na rynku polskim, ale i europejskim -mówi Paweł Ciesielski z JTT Computer.

Reklama



Wcześniej czy później

Z nieoficjalnych informacji wynika, że JTT flirtuje na temat fuzji z NTT System. W sumie firmy sprzedają ponad 90 tys. komputerów rocznie. Razem z Optimusem miałyby ponad 23 proc. rynku. Choć do rozmów z nowosądecką firmą nikt się nie przyznaje, Paweł Ciesielski nie wyklucza takiej możliwości.

- Konsolidacja na rynku producentów i dystrybutorów sprzętu musi nastąpić wcześniej czy później. Tylko w ten sposób polskie firmy mogą skutecznie konkurować z firmami globalnymi -przyznaje prezes JTT.

Aktywność konsolidacyjną JTT już potwierdziło, ogłaszając zamiar doprowadzenia do fuzji z TCH Components, ósmym dystrybutorem sprzętu komputerowego w Polsce.



Wszyscy za


Z naszych analiz wynika, że rynek dla krajowych firm będzie się coraz bardziej kurczył ze względu na wzrost konkurencji zagranicznej. Dlatego konsolidacja jest konieczna Ń uważa Robert Uklański, szef Instytutu Rynku Elektronicznego.

Podobnego zdania jest Andrzej Dyżewski, właściciel DiS, firmy badającej rynek informatyczny.

- Dzięki wzrostowi wolumenu sprzedaży, firmy uzyskiwałyby lepsze kontrakty z dostawcami podzespołów. Wyraźnie widać, że duzi producenci próbują rozwijać działalność pozaprodukcyjną. Dla Optimusa jest to wejście w usługi, co jak na razie nie do końca się udało. JTT stawia na dystrybucję, a NTT inwestuje w kanały sprzedaży. Takie firmy mogłyby się uzupełniać -uważa Andrzej Dyżewski.



Analitycy ostrożnie

Bardziej ostrożni - co do efektywności takiej fuzji - są analitycy.

- Owszem, pomysł jest dobry. Jednak sam fakt, że firma staje się większa, jeszcze o niczym nie świadczy. Po restrukturyzacji, spółki musiałyby się zdecydować na wybór jednej marki Ń mówi Maria Skowron-Szafrańska z CDM Pekao.

- Tego typu przedsięwzięcia nie są łatwe. Efekt synergii między tymi firmami wydaje się duży. Rodzi się jednak pytanie, czy takiej spółce udałoby się znacząco uatrakcyjnić ofertę Ń dodaje Benita Mikołajewicz z ING Barings.

Zachodni producenci sprzętu nie chcą komentować możliwości połączenie się trzech największych polskich producentów komputerów.

- Lepsze kontrakty z dostawcami nie byłyby tak znaczące, żeby wzmocnić pozycję tych producentów. Bardziej przydałoby się zwiększenie efektywności kanałów dystrybucji i zmiany w zarządzaniu -mówi anonimowo przedstawiciel jednego z nich.

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: NTT | firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »