Produkcja budowlano-montażowa szybuje. Dane zaskoczyły nawet optymistów

Produkcja budowlano-montażowa w marcu 2022 r. wzrosła o 27,6 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 41,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści spodziewali się wzrostu o 15,2 proc. rdr.

Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób w marcu br. była wyższa o 27,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (przed rokiem spadek o 10,8 proc.) oraz o 41,4 proc. w stosunku do lutego br. roku (przed rokiem wzrost o 34,2 proc.) - podał GUS.

- Wysokie roczne dynamiki z pierwszych miesięcy roku wydają się być nie do utrzymania. Coraz więcej czarnych chmur rysuje się na horyzoncie, m.in. ceny materiałów (te z już wysokich poziomów sprzed wojny jeszcze podskoczyły) i braki pracowników. W miesięcznych danych zobaczymy to jednak głównie później (tu dużą rolę grają opóźnienia) - oceniali w porannym komentarzu ekonomiści mBanku.

Reklama

- Sprzedaż produkcji budowlano-montażowej, w porównaniu do marca 2021 roku, zwiększyła się we wszystkich działach budownictwa, przy czym w przedsiębiorstwach zajmujących się budową budynków - o 44,9 proc., w podmiotach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 23,2 proc., zaś w jednostkach realizujących roboty budowlane specjalistyczne - o 13,7 proc. - podkreśla GUS.

Również w stosunku do lutego bieżącego roku, we wszystkich działach sekcji Budownictwo, odnotowano wzrosty wartości prac budowlano-montażowych. Dla podmiotów specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 63,2 proc., zajmujących się budową budynków o 37,0 proc., a wykonujących roboty budowlane specjalistyczne - o 26,0 proc.

Budownictwo: Dobre wyniki pierwszego kwartału

W pierwszym kwartale br. zwiększenie produkcji budowlano-montażowej w skali roku wystąpiło w przedsiębiorstwach realizujących prace z zakresu budowy budynków (o 39,0 proc.), wykonujących roboty budowlane specjalistyczne (o 16,3 proc.) oraz specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 14,1 proc.).

Produkcja budowlano-montażowa w marcu 2022 roku w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku, była wyższa zarówno dla robót o charakterze inwestycyjnym - o 16,9 proc., jak
i remontowym - o 44,9 proc. (przed rokiem spadek odpowiednio o 15,4 oraz 2,1 proc.).   

W okresie styczeń-marzec 2022 roku, w odniesieniu do tego samego okresu poprzedniego roku, wystąpił także wzrost wartości robót inwestycyjnych o 16,5 proc. oraz remontowych o 34,1 proc. (wobec spadków analogicznych prac o 17,9 proc. i 4,6 proc. w 2021 roku).

Mniej nowych budów

Na koniec marca w budowie było 869,7 tys. mieszkań, o 3,6 proc. więcej niż przed rokiem. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w marcu 2022 r. spadła o 21,6 proc. rdr, a mdm wzrosła o 32,4 proc. - podał GUS.

W okresie styczeń-marzec deweloperzy przekazali do użytkowania 29,3 tys. mieszkań, o 3,6 proc. mniej rdr.

Według GUS, deweloperzy oddali do użytkowania 53,6 proc. ogólnej liczby mieszkań.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: GUS | produkcja | budownictwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »