Produkcja zniczy to polska wizytówka. Wyprzedza nas tylko jeden kraj

Jak informuje "Puls Biznesu" polscy producenci zniczy są liderem w Europie. W skali światowej Polska zajmuje drugą lokatę - na pierwszym miejscu na podium plasują się Chiny.

Jak czytamy w gazecie, według danych International Trade Center wartość eksportu polskich zniczy i świec w minionym roku osiągnęła 764 mln euro

"To aż 17 proc. światowego rynku. Tym samym co szósty znicz lub świeca na świecie pochodzi z Polski. To plasuje nas na drugim miejscu w skali globalnej - pierwsze zajmują Chiny, które eksportują znicze o wartości 877 mln euro" - podał "PB".

"W Europie nie mamy sobie równych i zajmujemy pierwszą pozycję. Numer dwa to Holandia, ale z wynikiem niemal czterokrotnie mniejszym od polskiego (210 mln euro) i Niemcy (177 mln euro)" - napisał dziennik. 

Reklama

Polacy stawiają na ekologiczne znicze

Obecnie Polacy coraz częściej stawiają na zakup ekologicznych zniczy. Zamiast tradycyjnej parafiny wybierają wkłady wypełnione woskiem sojowym, rzepakowym czy olejem. Na popularności zyskują także gliniane miseczki zamiast plastiku, a także znicze solarne, które posłużą znacznie dłużej niż ogniowe. 

O ekologiczną postawę na cmentarzach 1 listopada zaapelowały Unia Metropolii Polskich, Polska Rada Ekumeniczna i Inicjatywy (Nie)zapomniane Cmentarze. W apelu "Szacunek dla zmarłych i natury" zachęcają do bardziej odpowiedzialnych wyborów podczas obchodów Wszystkich Świętych. Celem inicjatywy jest uświadomienie społeczeństwu, że pamięć o zmarłych można wyrazić w sposób ekologiczny, ograniczając ilość odpadów i dbając o porządek na cmentarzach.

Autorzy apelu zachęcają do postawienia jednego symbolicznego szklanego znicza wykonanego własnoręcznie z wosku pszczelego lub sojowego w ceramicznej podstawce. Jako alternatywę dla chryzantem w plastikowych doniczkach zaproponowano naturalne wiązanki.

"Plastikowe ozdoby szybko stają się nieprzetwarzalnymi odpadami, co szczególnie widać po 1 listopada" - zwrócili uwagę sygnatariusze apelu, podkreślając także wagę segregacji śmieci na cmentarzach.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: znicze | Wszystkich Świętych
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »