Produkt z Polski prawdziwym hitem w UE. To sprzedajemy Europie

Akumulatory i ciężarówki - to właśnie te produkty znalazły się wśród eksportowych hitów Polski na początku 2025 roku - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Mimo spadków Polska wciąż utrzymuje mocną pozycję na rynkach UE. Jednym z liderów od wielu lat jest jednak inny produkt, który sprzedajemy Europie.

Na początku 2025 r. Polska była siódmym największym eksporterem produktów w UE i szóstym największym dostawcą towarów w samej UE - podał PIE. Nasz kraj był czołowym eksporterem w 195 kategoriach produktów. W przypadku ponad 1,5 tys. z nich znaleźliśmy się w pierwszej piątce eksporterów Unii Europejskiej. 

Polskie hity eksportowe. Jakie produkty kupuje od nas Europa?

Jak zauważa Polski Instytut Ekonomiczny, najnowsze dane wskazują, że Polska jest jednym z kluczowych eksporterów w około jednej czwartej wszystkich kategorii produktowych. Na początku 2025 r. największymi hitami eksportowymi z naszego kraju były w dalszym ciągu akumulatory litowo-jonowe.

Reklama

Eksport akumulatorów osiągnął wartość 1,38 mld euro, jednak spadł rdr o ponad 6 proc. Stanowi to pogłębienie załamania eksportu, do którego doszło w 2024 r. Nie zmienia to jednak faktu, że Polska utrzymuje pozycję lidera w UE z 20-proc. udziałem w całkowitym eksporcie Unii w tej kategorii. W całej UE eksport akumulatorów wzrósł o 3 proc., przede wszystkim dzięki zwiększonej aktywności Czech i Holandii. Spadki odnotowano także w Niemczech i na Węgrzech. 

Na drugim miejscu podium znalazły się pojazdy do przewozu towarów - tu również odnotowano spadek o 25 proc. wobec 17-proc. spadku w całej UE. Polska zajmuje obecnie czwarte miejsce w Unii, z udziałem około 15 proc. całkowitego eksportu UE o wartości 1,1 mld euro. 

Papierosy z Polski numerem jeden w UE

W dalszym ciągu Polska utrzymuje pierwsze miejsce w UE w eksporcie papierosów z ponad 30-proc. udziałem w całkowitym eksporcie we Wspólnocie - wynika z raportu PIE. Tutaj również odnotowano spadek o 6 proc. w porównaniu z I kwartałem 2024 r. Mniejsza wartość eksportu może być związana z globalnym spadkiem popytu, który zaobserwowano już w ubiegłym roku. 

Polska utrzymuje także pierwsze miejsce w przypadku eksportu telewizorów, z 30-proc. udziałem w rynku UE. Jednak i tu zauważono spadek - o 8 proc.

"Słaby popyt w UE i zmiany uwarunkowań rynkowych wpłynęły jednak na spadki we wszystkich tych kategoriach" - napisano w raporcie. PIE podał, że mimo trudnej sytuacji otoczenia międzynarodowego w I kwartale 2025 r., polski eksport utrzymał poziom z zeszłego roku, a w niektórych kategoriach odnotowano wzrost. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: eksport | produkty | papierosy | Unia Europejska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »