Obniżka podatków w USA przegłosowana. Trump: Najważniejsza ustawa w historii

Izba Reprezentantów w Stanach Zjednoczonych, w której większość stanowią Republikanie, zatwierdziła projekt ustawy zakładający obniżkę podatków i cięcia w wydatkach - poinformował agencja AFP. Projekt w ostatnim czasie intensywnie forsował prezydent USA Donald Trump. Zdaniem krytyków zmiany zniszczą opiekę zdrowotną i jednocześnie zwiększą zadłużenie. Demokraci mówią wprost, że na cięciach podatkowych zyskają miliarderzy w USA.

Pakiet rozwiązań podatkowych ("One Big, Beautiful Bill Act") został przyjęty większością głosów 215 do 214. Tuż przed głosowaniem - jak podaje agencja - przywódcy Republikanów musieli stłumić bunt na prawym skrzydle partii, który zagrażał przyjęciu pakietu. 

Zmiany w podatkach to kluczowy punkt programu polityki wewnętrznej Trumpa. Ustawa przedłuża obniżki podatków przeprowadzone przez niego w czasie pierwszej prezydentury w 2017 r., wprowadza nowe, a także zwiększa wydatki na wojsko i walkę z nielegalną imigracją. 

Obniżka podatków w USA. Donald Trump: Najważniejszy akt prawny w historii naszego kraju

"Jedna, wspaniała, piękna ustawa została przyjęta przez Izbę Reprezentantów!" - skomentował Trump w mediach społecznościowych. "To prawdopodobnie najważniejszy akt prawny, jaki kiedykolwiek zostanie podpisany w historii naszego kraju!" - dodał przywódca USA.

Reklama

Przyjęta przez Izbę Reprezentantów ustawa ma wprowadzić w życie wizję Trumpa dotyczącą nowego "złotego wieku", którego siłą napędową będą wysiłki zmierzające do ograniczenia programów zabezpieczeń społecznych w celu sfinansowania 10-letniego przedłużenia obniżek podatków z 2017 r. 

- Ustawodawstwo tej rangi naprawdę kształtuje naród i zmienia jego życie - stwierdził przed głosowaniem przewodniczący Izby Reprezentantów Mike Johnson. - To rodzaj transformacyjnej zmiany, którą przyszłe pokolenia będą kiedyś studiować. Będą wspominać ten dzień jako punkt zwrotny w historii Ameryki - ocenił.

Część Republikanów sceptycznie o projekcie Trumpa. Wskazują na ryzyko bankructwa

Pakiet Trumpa spotkał się jednak ze sporym sceptycyzmem ze strony części republikańskich polityków - tzw. jastrzębi fiskalnych, którzy twierdzą, że kraj zmierza w kierunku bankructwa. Biuro Budżetowe Kongresu (CBO) prognozuje, że w wyniku wprowadzenia ustawy w ciągu najbliższych dziesięciu lat zadłużenie Stanów Zjednoczonych zwiększy się o 3,8 biliona dolarów

Dodatkowo CBO - jak informuje AFP - ocenia, że z powodu cięć wydatków na opiekę zdrowotną i pomoc żywnościową wynoszącym setki miliardów dolarów, dojdzie do wzrostu dochodów 10 proc. najbogatszych, a jednocześnie sprawi, że 10 proc. najuboższych stanie się biedniejsze.

Administracja Trumpa broni jednak założeń. Rada Doradców Ekonomicznych przy Białym Domu przedstawiła prognozy, z których wynika, że pakiet ma pobudzić wzrost gospodarczy nawet o 5,2 proc. Prognoza znacznie jednak wykracza poza ogólny konsensus. Sekretarz prasowa Trumpa Karoline Leavitt stwierdziła, że ustawa "nie zwiększa deficytu" i w rzeczywistości pozwoli zaoszczędzić 1,6 biliona dolarów dzięki cięciom wydatków. 

Inwestorzy nie są jednak przekonani do tych wyliczeń, ponieważ rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych wzrosła w środę do najwyższego poziomu od lutego. Pojawiły się również obawy, że projekt ustawy rujnującej budżet zwiększy ciężar amerykańskiego długu wynoszący 36 bln dolarów. 

Demokraci krytykują cięcia podatkowe Trumpa: Zyskają miliarderzy

Suchej nitki na projekcie Trumpa nie zostawiają Demokraci, którzy określili go jako "niszczycielski" dla klasy średniej, powołując się na szacunki CBO, zgodnie z którymi cięcia w publicznym ubezpieczeniu zdrowotnym dla Amerykanów o niskich dochodach pozbawią ubezpieczenia 8,6 mln osób. 

Lider mniejszości w Izbie Reprezentantów Hakeem Jeffries nazwał projekt ustawy "największym cięciem wydatków na opiekę zdrowotną w historii Ameryki", w celu "wprowadzenia największych ulg podatkowych dla miliarderów w historii Ameryki". 

Teraz ustawa trafi do amerykańskiego Senatu, w którym procedowanie może trwać kilka tygodni.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | USA | obniżka podatków | Donald Trump
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »