Program Dobrowolnych Odejść w BOT GiE
Tylko 113 pracowników, spośród blisko 20 tysięcy zatrudnionych w Grupie Kapitałowej BOT Górnictwo i Energetyka, skorzysta z Programu Dobrowolnych Odejść (PDO) - poinformował rzecznik prasowy Grupy Błażej Torański.
Zastrzegł, że tych osób może być więcej, bo aktualnie rozpatrywane są odwołania.
PDO realizowany jest od czerwca tego roku i ma na celu racjonalizację zatrudnienia. Skierowany został do pięciu spółek holdingu, ale skorzystały z niego tylko dwie elektrownie i jedna kopalnia.
- Zgodę na odejście z BOT Kopalni Węgla Brunatnego Turów SA dostały 42 osoby, z BOT Elektrowni Bełchatów SA - 38, a z BOT Elektrowni Opole SA - 33. Odejdą głównie pracownicy administracji i socjalni. Program gwarantuje im odszkodowanie, sięgające średnio 60 tys. zł - poinformował rzecznik.
Przypomniał, że podobny program realizowany był już w holdingu BOT GiE SA w 2005 roku. Wtedy skorzystało z niego 1,7 tys. osób. Dostali podobne odszkodowanie, bowiem wszyscy pracownicy kopalni i elektrowni BOT mają gwarancję 10-letniego zatrudnienia.
Grupa BOT GiE powstała w 2004 roku z połączenia trzech elektrowni: Bełchatów, Opole, Turów oraz dwóch kopalni węgla brunatnego - Turów i Bełchatów. Jest największym producentem energii elektrycznej w Polsce i jednym z największych w Europie Środkowo-Wschodniej. Dysponuje zainstalowaną mocą elektryczną 8.020 MW, a osiągalną 8.078 MW.
W 2006 roku BOT GiE sprzedał 48,2 TWh energii elektrycznej, co stanowiło 32,1 proc. udziału w krajowym rynku. Spółka zarobiła w 2006 roku 23,6 mln zł brutto.