Proste rady finansowe

Uporządkowanie domowych finansów może się wydawać tak przytłaczające, że sparaliżowani ich ogromem nie będziemy w stanie podjąć żadnych działań. Walka ze stertami rachunków, niekończącymi się numerami kont, spłaty zadłużenia i wyznaczanie celów wydają się trudnym do opanowania chaosem.

- To nie musi być trudne - twierdzi Denise Winston, bankier, który przekwalifikował się na doradcę w zakresie finansów osobistych. W rzeczywistości istnieje wiele działań, które możemy wykonać w czasie krótszym niż 10 minut i które pozwolą zapanować nad domowymi finansami.

Na zdjęciach: Sześć łatwych sposobów zarządzania pieniędzmi

Siedem dziwnych wypadków, za które wypłacono odszkodowanie z ubezpieczenia

Jak oszczędzić na letnich wakacjach

10 sposobów, jak inwestorzy sabotują własne posunięcia

10 sygnałów ostrzegawczych przed piramidą finansową

- Jeżeli będziemy porządkować finanse małymi krokami, to może być to łatwe, przyjemne i satysfakcjonujące - dodaje Winston. - A jak się raz zacznie oszczędzać czas i pieniądze, to trudno potem przestać.

Poniżej prezentujemy 20 kroków, które można podjąć. Każdy zabiera mniej niż 10 minut, więc nie ma wymówki dla nie podjęcia działania.

1. Nie czekaj z uporządkowaniem dokumentów podatkowych do kwietnia. Lepiej na początku roku opisz poszczególne zakładki w segregatorze. Mając chwilę wolnego, zajmij się stertą rachunków i powkładaj je do właściwych przegródek.

2. Zajmij się stertą rachunków na biurku. Wypełnienie blankietów, powkładanie ich do kopert i znalezienie znaczków to kwestia kilka minut.

3. Ustaw zlecenia stałe dla płatności rachunków o niezmiennej kwocie. Niezależnie czy są to rachunki za media, składki ubezpieczeniowe, spłaty karty kredytowej czy prenumeraty czasopism - ustaw je jako zlecenia stałe, by móc o nich zapomnieć.

4. Nie zapominaj jednak o nich tak zupełnie. Raz w miesiącu przeglądnij wyciąg z konta lub karty kredytowej i upewnij się, że wszystko jest w porządku.

5. Zadzwoń do dostawcy telewizji kablowej i zapytaj o promocje. Powiedz, że w razie konieczności pofatygujesz się do nich osobiście.

6. Sprawdź swoją wiarygodność i historię kredytową w biurze informacji kredytowej.

7. Wrzucaj do niszczarki niedawne, ważne dokumenty z banków, instytucji kredytowych, instytucji medycznych, ubezpieczalni, funduszy emerytalnych, od księgowych i prawników. Od czasu do czasu niszcz większe partie starych dokumentów.

8. Spisz każdy wydany dziś grosz. To samo zrób jutro.

9. Sprawdź jakie ulgi podatkowe ci przysługują.

10. Rozejrzyj się za kontem oszczędnościowym z lepszym oprocentowaniem. Dobrym miejscem na znalezienie konkurencyjnie oprocentowanego rachunku jest Bankrate.com.

11. Oblicz, ile zarabiasz netto na godzinę. To da ci pogląd na to, ile musisz pracować, by przeżyć, a ile na to, by poużywać luksusów.

12. Sprawdź stan swojego majątku. Aby sprawdzić, jak wartość twojego majątku ma się do twoich celów, możesz skorzystać z darmowej strony Mint.com.

13. Skorzystaj z kalkulatorów online, np. Fidelity.com lub Vanguard.com, by sprawdzić stan swoich oszczędności emerytalnych.

14. Przeglądaj gwarancje na sprzęty domowe, samochód i dom, by móc zlecić konieczne naprawy przed ich upływem.

15. Ustaw zlecenie przelewu stałej kwoty na rachunek oszczędnościowy. Jeżeli już to zrobiłeś, to zwiększ tę kwotę.

16. Opracuj strategię wydostania się z zadłużenia. Uporządkuj spłaty zadłużenia na karcie kredytowej, kredytów zabezpieczonych hipoteką, kredytów studenckich lub pożyczek na samochód według wysokości oprocentowania w skali roku albo według wysokości kwoty pozostałej do spłaty, po to by opracować plan spłaty.

17. Jeśli masz dom, zadzwoń do zaufanego pośrednika obrotu nieruchomościami, by dowiedzieć się, czy opłaca ci się refinansować kredyt hipoteczny.

18. Opracuj plan oszczędnościowy, by móc pozwolić sobie na luksusy - wymarzone od dawna wakacje, biżuterię lub nowe meble. Nawet jeżeli data zakupu jest odległa, to da ci to coś, na co warto pracować i czekać.

19. Zadzwoń do swojego księgowego, by dowiedzieć się, jak możesz w tym roku zapłacić niższe podatki.

20. Skontaktuj się z agentem ubezpieczeniowym i sprawdź aktualną wysokość ubezpieczenia mieszkania.

10 pytań, jakie należy sobie zadać zanim zdecydujemy się na emeryturę za granicą

Emma Johnson

Forbes
Dowiedz się więcej na temat: Prosty | prosto
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »